14η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2008-09 που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες σε επίσημο παιχνίδι.

*Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε και στα πέντε τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάβρη.

Δείτε τα προγνωστικά ποδοσφαίρου

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Ναντ, για το πρωτάθλημα. Έμεινε με δέκα παίκτες στο 67′, όταν και αποβλήθηκε ο Αγιού.

Αήττητη για πέμπτο διαδοχικό ματς παρέμεινε η Χάβρη, μετρώντας μια νίκη και τέσσερις ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ φιλοξενήθηκε από τη Ναντ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Σε ένα γενικά ισορροπημένο παιχνίδι, με λίγες καλές στιγμές, η ίδια δεν κατάφερε να δείξει κάτι το αξιόλογο. Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας έμεινε και με δέκα παίκτες, με τον Αγιού να αποβάλλεται δυο λεπτά μετά την είσοδο του, αλλά αυτό δεν της στοίχισε.

“Δεν καταλάβαμε τη σοβαρότητα του αγώνα και γι’ αυτό δεν δείξαμε θετικό πρόσωπο μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, παρότι παίξαμε και με παίκτη λιγότερο. Μπορούμε να κάνουμε ακόμη περισσότερα πράγματα, αλλά πρέπει να αποφεύγουμε τέτοιες καταστάσεις στο μέλλον”, δήλωσε ο κόουτς Έλσνερ.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 0-0 με τη Μονακό, οπότε και βρίσκεται για την ώρα στο πρώτο μισό της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 16 βαθμούς μέχρι τώρα. Δεν επικράτησε σε κάποιο από τα τρία πιο πρόσφατα εντός της (0-2-1), στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Χάβρη Στατιστικά

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Νιούκαστλ, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο 24ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Εμπαπέ.

Από ένα αήττητο σερί τριών αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις έρχεται η Παρί Σεν Ζερμέν. Το βράδυ της Τρίτης, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποδέχθηκε τη Νιούκαστλ, με την οποία έμεινε στο 1-1, στα πλαίσια του Τσάμπιονς Λιγκ. Είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, όμως δυσκολεύτηκε αρκετά στην επίθεση, για να βρεθεί πίσω στα μέσα του ημιχρόνου σε μια αντεπίθεση των Άγγλων, που έφερε λάθος του Ντοναρούμα. Επιθετικός μονόλογος της σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, έχασε αρκετές ευκαιρίες και στο φινάλε κέρδισε πέναλτι με υπόδειξη του VAR και έσωσε έστω το βαθμό.

Υποχώρησε έτσι στη δεύτερη θέση του ομίλου, με επτά βαθμούς, ούσα στο -3 από τη Ντόρτμουντ, την οποία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας, την τελευταία αγωνιστική (13/12). Εντός συνόρων τώρα, είναι αήττητη εδώ και οκτώ αγωνιστικές, έχοντας επικρατήσει στις έξι πιο πρόσφατες. Την περασμένη εβδομάδα μάλιστα, συνέτριψε με το εντυπωσιακό 5-2 τη Μονακό. Επιπλέον, είναι αλώβητη στις έξι μέχρι τώρα εξόδους της (4-2-0).

“Η Χάβρη είναι μια ομάδα που δεν δέχεται εύκολα γκολ, αλλά δεν σκοράρει και πολλά τέρματα. Θεωρώ ότι θα παίξει με στόχο να αμυνθεί σωστά, οπότε και θα πρέπει να έχουμε συνεχή κίνηση. Είδαμε και κόντρα στη Νιούκαστλ, ότι όταν ο αντίπαλος παίζει κλειστά, έχουμε πάλι τον τρόπο να δημιουργούμε ευκαιρίες. Θα είναι ένα περίεργο παιχνίδι”, δήλωσε ο Καταλανός τεχνικός.