* Στον 1ο γύρο (16/09): Γαλατασαράι – Κόνιασπορ 2-1

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γκιρεσούνσπορ.

Άλυτο το επιθετικό πρόβλημα της Κόνιασπορ από τότε που ανέλαβε ο κόουτς Στανόγεβιτς, έμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι στο μηδέν και απέναντι στην κάκιστη αμυντικά Γκιρεσούνσπορ πριν δύο εβδομάδες.

Παρότι ξεκίνησαν τέσσερις νεοφερμένοι, όλοι χειμερινά μεταγραφικά αποκτήματα στην τριάδα πίσω από τον φορ, η δημιουργία της παρέμεινε προβληματική. Απείλησε από στατικές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, πάτησε αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή, αλλά της έλειπε η ποιοτική τελική επιλογή. Δεν πλήρωσε την γκάφα του κίπερ Σέχιτς, ο ίδιος έσωσε την κατάσταση σε κόντρα των φιλοξενούμενων. Με δύο δοκάρια της Κόνιασπορ σε σουτ εκτός περιοχής ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.

“Προφανώς δεν μπορώ να πω ότι είμαστε σε καλή κατάσταση, αλλά είμαστε καλύτερα σε σχέση με τις προηγούμενες εβδομάδες. Έχουμε εξελιχθεί στις τελευταίες προπονήσεις. Η Γαλατασαράι κάνει ένα εξαιρετικό πρωτάθλημα, αλλά ελπίζουμε αυτό το παιχνίδι να είναι το σημείο που θα αλλάξει την πορεία μας” δήλωσε ο κόουτς Στανόγεβιτς.

Εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο βασικός φορ Ντιούφ, μοναδική απουσία ο Μίχαλακ (εξτρέμ).

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 9/12 φετινά εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Κασίμπασα. Ο Τζανιόλο πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 57ο λεπτό.

Ασταμάτητη η “τσιμ-μπομ”, το Σάββατο επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από σχεδόν 40 ημέρες για να διευρύνει το νικηφόρο σερί. Έφτασε τις 16 διαδοχικές νίκες, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, για να πάει στο +9 από τη Φενέρ, με παιχνίδι περισσότερο.

Φανερά άρρυθμη στο ξεκίνημα του αγώνα με την Κασίμπασα, δίχως ευκαιρίες στο πρώτο ημίωρο, άρχισε να ανεβάζει στροφές στο κλείσιμο του ημιχρόνου με τον Ικάρντι να είναι πρωταγωνιστής των απειλών της. Ιδανικό το ντεμπούτο του Τζανιόλο, του πήρε 10 λεπτά για να σκοράρει και να καθορίσει το παιχνίδι περνώντας ως αλλαγή στο ημίχρονο. Δεν βρήκε γκολ εξασφάλισης, αλλά διαχειρίστηκε εύκολα το προβάδισμά της, δεν απειλήθηκε ανασταλτικά.

Με έξι απουσίες έφυγε η αποστολή της ομάδας για το Ικόνιο, με στόχο το 7ο διαδοχικό διπλό! Δεν μπήκαν σε αυτήν ο βασικός στόπερ Νέλσον που συμπλήρωσε κάρτες και οι τραυματίες Μίντσο (χαφ), Μέρτενς (επιτελικός), Τασντεμίρ (αρ. μπακ), Ρος (στόπερ) και Ντεμίρ (φορ/εξτρέμ). Μπήκε στο αεροπλάνο ο Μάτα (επιτελικός), αλλά είναι αμφίβολος μετά τον τραυματισμό του στο ματς με την Κασίμπασα.