33η αγωνιστική

*Η τελευταία φορά που η Νις υποδέχθηκε τη Χάβρη ήταν το Μάιο του 2009 και πάλι στα πλαίσια της πρώτης κατηγορίας.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Χάβρη – Νις 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Γκεσάντ (πεν. 44′), Ντάντε (52′) και Σανσόν (84′).

Αήττητο σερί τεσσάρων αναμετρήσεων “τρέχει” η Νις στο πρωτάθλημα, έχοντας δυο νίκες και ισοπαλίες. Στην πιο πρόσφατη από αυτές (28/04), η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριόλι δοκιμάστηκε στην έδρα της Στρασμπούργκ, στην οποία και επικράτησε με 1-3.

Ξεκίνησε αρκετά μουδιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκε σχετικά νωρίς πίσω στο σκορ. Γεγονός που την επηρέασε αρκετά και στη πορεία είδε την αντίπαλο να είναι αυτή που έχει το πάνω χέρι και να απειλεί περισσότερο. Κόντρα στη ροή όμως κέρδισε πέναλτι και ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα. Γεγονός που της έδωσε ψυχολογία και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια είχε το πάνω χέρι και εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν, έφτασε στην ανατροπή, πετυχαίνοντας ακόμη δυο τέρματα.

Διατηρείται έτσι εντός ευρωπαϊκών θέσεων και πιο συγκεκριμένα στην πέμπτη θέση, ούσα παράλληλα στο -6 από την τριάδα και το Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο, αυτό κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν (15/05). Επικράτησε μια φορά στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη μια ισοπαλία και τρεις ήττες.

Στη διάθεση του Ιταλού προπονητή για το αποψινό παιχνίδι τέθηκε και πάλι ο Βαλεντίν Ροζιέρ, που ξεπέρασε τον τραυματισμό του και μπήκε στην αποστολή. Εκτός μάχης είναι μόνο ο Σοφιάν Ντιόπ, που δεν θα αγωνιστεί ξανά φέτος.

Νις Στατιστικά

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Στρασμπούργκ, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Κεχτά (24′, 65′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 86ο λεπτό, εν τέλει βρήκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Αγιέ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χάβρη, μετά από έξι παιχνίδια στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ υποδέχθηκε τη Στρασμπούργκ, της οποίας και επικράτησε με 3-1.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες καλές στιγμές και από τις δυο πλευρές, η ίδια κατάφερε να βρει δίχτυα στα μέσα αυτού και να πάει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ. Με την επιστροφή από αυτά, επέβαλε το ρυθμό της και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας διπλασίασε τα τέρματα της. “Καρδιοχτύπησε” στα τελευταία λεπτά με τη μείωση των φιλοξενούμενων, όμως είχε την ψυχραιμία και στις καθυστερήσεις εξασφάλισε μια πολύ σημαντική νίκη.

Πήρε έτσι βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία, ούσα στο +3 από τα μπαράζ, δυο στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Αξίζει να σημειωθεί ωστόσο ότι αγνοεί το διπλό από τις αρχές του Νοέμβρη, έχοντας έκτοτε από πέντε ισοπαλίες και ήττες στα δέκα αντίστοιχα παιχνίδια.

Την τελευταία αγωνιστική (19/05), θα υποδεχθεί τη Μαρσέιγ. Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Σανγκαντέ και Νεγκό και τέθηκαν και πάλι στη διάθεση του προπονητή τους.