*9η αγωνιστική

*6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Mόλις μία νίκη έχει η Σάντεφιορντ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Βίκινγκ (1-1-3).

ΣΑΝΤΕΦΙΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 2-1 από την Μπραν εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 51′, η αντίπαλος διπλασίασε τα τέρματά της ένα δεκάλεπτο μετά (61′), ενώ το μόνο που κατάφερε η Σάντεφιορντ ήταν να μειώσει με γκολ στις καθυστερήσεις (90+5′).

Μπορεί το τελικό 2-1 στην έδρα της Μπραν να δείχνει πως ήταν ανταγωνιστική, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη και το αποτέλεσμα ήταν εν πολλοίς πλασματικό. Δεν ήταν ανταγωνιστική σε κανένα σημείο του αγώνα, άφησε την κατοχή στην αντίπαλο και η ίδια έγινε για πρώτη φορά απειλητική στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν δηλαδή η Μπραν είχε χαλαρώσει. Έτσι, επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα μετά τις δύο σερί νίκες που της είχαν δώσει ώθηση και ψυχολογία.

Στα τελευταία παιχνίδια, δείχνει να έχει αφομοιώσει μια πιο επιθετική νοοτροπία, ενδεικτικό αυτού είναι πως σκοράρει και δέχεται γκολ με τεράστια άνεση. Τραυματίες παραμένουν οι Λόφτεσνες Μπιούνε, Τίμπελ και Μέλχιορ.

Σάντεφιορντ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

ΒΙΚΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με το βαρύ 1-4 από την Λίλεστρομ εντός έδρας, την προηγούμενη αγωνιστική. Bρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς με δύο γκολ (5′, 8′), ενώ τα πάντα κρίθηκαν με το τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων στο 38′. Η ίδια μείωσε με πέναλτι στο 68′, αλλά το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις (90+1′).

Η Βίκινγκ πραγματοποίησε την χειρότερή της φετινή εμφάνιση στο εντός έδρας με αντίπαλο την Λίλεστρομ και ηττήθηκε δίκαια με το βαρύ 1-4. «Ωσεί παρούσα» στο πρώτο μέρος, δέχτηκε τρία γκολ και η εικόνα της ήταν τέτοια που έδειχνε πως μπορεί με μεγάλη ευκολία να δεχτεί κι άλλο τέρμα. Προσπάθησε να συμμαζέψει κάτι στην επανάληψη αλλά δίχως αποτέλεσμα.

Ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Γιένσεν μετά από πέντε αήττητους αγώνες στο πρωτάθλημα (2-3-0), ενώ έχει μείνει από νωρίς πίσω στην βαθμολογία. Αμφίβολος δίνεται ο φορ Σβένσεν, πάντα εκτός ο μέσος Λόκμπεργκ.