*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Αήττητο δεκαπέντε αγώνων τρέχει η Μπόντο Γκλιμτ απέναντι στην Χαμ Καμ (0-7-8).

ΧΑΜ ΚΑΜ

Προηγούμενο ματς: Διέσυρε με 1-7 την Σάρπσμποργκ εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Ισοπέδωσε την αντίπαλό της με πέντε γκολ από το πρώτο ημίχρονο (4′, 18′, 24′, 28′, 39′), ενώ στο ρελαντί πέτυχε άλλα δύο στην επανάληψη (76′, 87′). Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει προσωρινά στο 65′.

Πέντε γκολ είχε σημειώσει η Χαμ Καμ στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές και ουδείς δεν περίμενε το θέαμα που παρουσίασε μεσοβδόμαδα στην έδρα της Σάρπσμποργκ. Κυριάρχησε απόλυτα και έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, με την αντίπαλο να παρουσιάζει εικόνα διάλυσης από το ξεκίνημα. Με τα επτά γκολ που σημείωσε, ήρθε η πρώτη της νίκη στην χρονιά και εκτόξευσε την ψυχολογία της.

Απόλυτη ικανοποίηση από τον τεχνικό Μίκελσεν, ο οποίος τόνισε ότι η ομάδα του έχει αδικήσει τον εαυτό της μέχρι τώρα. Πάντα εκτός με τραυματισμό οι Ρόντολεν Όψαλ και Νίλσεν.

Χαμ Καμ Στατιστικά

*7/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 3,5

ΜΠΟΝΤΟ ΓΚΛΙΜΤ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε άνετα με 4-0 την Τρόμσο εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δύο γκολ του Μπρόνμπακ στο πρώτο μέρος απλοποίησαν την δουλειά (19′, 21′), ενώ ακολούθησαν άλλα τόσα στην επανάληψη (63′, 74′).

Είναι φανερό πως η Μπόντο Γκλιμτ αποτελεί την ποιοτικότερη ομάδα της κατηγορίας και στην καλή της μέρα είναι μια ταχύτητα πάνω από όλους τους υπόλοιπους. Για τον λόγο αυτό, παρουσιάζεται ως το αδιαμφισβήτητο φαβορί για τον τίτλο, γεγονός που έχει φροντίσει να κάνει σαφές από το αήττητό της ξεκίνημα ως τώρα στην λίγκα (7-1-0).

Δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στην επικράτησή της επί της Τρόμσο και είχε πολλούς μεσοεπιθετικούς της σε μεγάλη μέρα. Νοκ άουτ τέθηκε ο πλάγιος μπακ Μπιόρκαν.