* Πρόωρη αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική, λόγω καλοκαιρινών ευρωπαϊκών υποχρεώσεων.

* Αήττητη η Σάμροκ Ρόβερς στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0).

* Στον 1ο γύρο (04/03): Σάμροκ – Ντέρι 2-2

* Στο 2ο γύρο (19/04): Ντέρι – Σάμροκ 1-3

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Νταντάλκ. Ο Μάουντνι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 90+1’.

Ήττα-σοκ στην έδρα της ουραγού γνώρισαν οι πρωταθλητές την Παρασκευή, συμπλήρωσαν “καρέ” αγώνων δίχως νίκη (0-2-2), με αποτέλεσμα η διαφορά από την κορυφή να πάει στο -6.

Οι Ρόβερς είχαν την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά οι λίγες επικίνδυνες καταστάσεις ήταν μοιρασμένες ως την ανάπαυλα. Η Νταντάλκ απείλησε πρώτη στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρόβερς συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της κυκλοφορίας, δίχως όμως δημιουργικές λύσεις στο τελευταίο τρίτο. Μοναδική αξιόλογη ευκαιρία τους στο 72’ και στις καθυστερήσεις πληγώθηκαν με το καθοριστικό γκολ, μετά από λάθος στο repress των γηπεδούχων.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο σημαντικός Πουμ (μέσος), την Παρασκευή επέστρεψε (ως αλλαγή) κι ο χρήσιμος ΜακΈνεφ (μέσος), αλλά τα προβλήματα δεν λείπουν και πάλι. Τραυματίες οι μέσοι Ο’Νιλ, Τάουελ, Μπερνς, ο Γκρέις στην άμυνα κι ο φορ Γκάφνεϊ.

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Σεντ Πάτρικς. Ο ΜακΜούλαν πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 76ο λεπτό.

Στα καλύτερά τους οι “candystripes”, την Παρασκευή έβγαλαν μεγάλο διπλό στο Δουβλίνο, συμπληρώνοντας 6 ματς δίχως ήττα (4-2-0) και κατηφορίζουν ξανά στην πρωτεύουσα με στόχο να διατηρηθούν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

Εξαιρετική τακτικά η ομάδα του Χίγκινς απέναντι σε αντίπαλο που είχε ενθουσιασμό στο ντεμπούτο νέου προπονητή. Ήλεγξε το τέμπο και δεν επέτρεψε ούτε μία καθαρή ευκαιρία στους γηπεδούχους. Η Ντέρι είχε μεγάλη στιγμή στο 25’ απείλησε ξανά μετά από δέκα λεπτα και στο 76’ τρύπησε την άμυνα της Σεντ Πάτρικς με ποιοτική κάθετη στο χώρο για το 0-1. Ούτε στο φινάλε κινδύνευσε, αντιθέτως πλησίασε σε δεύτερο γκολ μετάβασης.

Αποχώρησε τραυματίας από το ματς της Παρασκευής ο πολύτιμος Πάτσινγκ (μέσος) και είναι αμφίβολος σήμερα. Μακροχρόνια εκτός ο Γουίλαν (φορ).