* 4η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Σέλμπουρν. Ο Ουίλσον έχασε πέναλτι (6’) για την Σέλμπουρν, αλλά οι Κόιλ (17’), Τζάρβις (26’) σκόραραν για το 2-0. Ο Γκάφνεϊ (49”0 μείωσε για την Σάμροκ.

Αναβλήθηκε η αναμέτρηση της Παρασκευής για τους πρωταθλητες που έψαχναν μία αντίδραση στις δύο προβληματικές εμφανίσεις της εκκίνησης. Παραπλανητική η νίκη στο Σούπερ Καπ, η υπεράσπιση του θρόνου ξεκίνησε με αναταράξεις, αφού μετά την εντός έδρας γκέλα της πρεμιέρας, ηττήθηκαν στο ντέρμπι της πρωτεύουσας..

Η Σέλμπουρν μπήκε δυνατά στο ματς, σε κόρνερ κέρδισε πέναλτι, το οποίο απέτυχε να αξιοποιήσει, σε δεύτερο χρόνο από έτερο κόρνερ πήρε δίκαιο προβάδισμα. Ξόδεψε νέα μεγάλη ευκαιρία πριν κάνει το 2-0, με ασίστ από το βολέ του κίπερ της! Είχε γρήγορη αντίδραση η Σάμροκ, αλλά δεν αξιοποίησε καμία από τις τέσσερις καλές ευκαιρίες της πριν την ανάπαυλα. Μείωσε όμως με την πρώτη τους δευτέρου μέρους και πίεσε ασφυκτικά στο τελευταίο κομμάτι του ντέρμπι. Αφού γλίτωσε το τρίτο γκολ στις μεταβάσεις της Σέλμπουρν, είχε δύο μεγάλες στιγμές σε ισάριθμα κόρνερ των τελευταίων λεπτών.

Πριν την ισοπαλία της πρεμιέρας στο Tallaght μετρούσε 9 σερί νίκες στην Πρέμιερ.

Επικριτικός με την ομάδα του ο κόουτς Μπράντλεϊ, ωστόσο ξεκαθάρισε ότι δεν υπάρχει πανικός στην ομάδα. Πέρσι έκανε 7 αγωνιστικές για να πετύχει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Έτοιμος για το φετινό του ντεμπούτο ο Λόπες (στόπερ) μετά από μακρά άδεια εξαιτίας του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής. Εκτός όμως τέθηκαν οι τραυματίες Φαρούτζια (δεξί μπακ), Κλαρκ (αρ. μπακ), Χορ (στόπερ), ΜακΈνεφ (μέσος), Κάβανα (αρ. μπακ) και Μπιρν (μέσος).

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΝΤΕΡΙ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Σεντ Πάτρικς. Ο Κίτινγκ (47’) άνοιξε το σκορ για την Σεντ Πάτρικς, αλλά οι Χόμπαν (65’) και Μάλεν (90+2’) γύρισαν το ματς για την Ντέρι.

Επιβεβαιώθηκε για ακόμη μία φορά η ισχύς της έδρας της, την περασμένη Παρασκευή έκανε το 2/2 για το 2024 εκεί, για να βρεθεί στην κορυφή και το εντός έδρας αήττητο πήγε στο 9-4-0 σε συνέχεια της περσινής Πρέμιερ!

Άχρωμο το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Κυπελλούχο, με ισορροπημένη κατοχή και μηδαμινές απειλητικές καταστάσεις στις δύο περιοχές. Ένα μεγάλο λάθος σε πίσω πάσα και απίθανο τελείωμα από τον αντίπαλο φορ έφερε το 0-1 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Αντέδρασε πειστικά η Ντέρι, η ακόλουθη πίεση έφερε την ισοφάριση με κεφαλιά σε κόρνερ, με το δεύτερο γκολ του νεοφερμένου Χούμπαν (φορ). Απειλήθηκε με δεύτερο γκολ στο φινάλε, αλλά στις καθυστερήσεις βρήκε χώρο για μία έξοχη μετάβαση κι αντάξιο τελείωμα για να πανηγυρίσει στο “τρίποντο”.

Με αρκετά προβλήματα ταξίδεψε στο Δουβλίνο για το σημερινό δύσκολο τεστ, παραμένουν εκτός οι τραυματίες μέσοι Ντάμιγκαν, ΜακΙλέινι, Χάρκιν, Ντιαλό και ο φορ Γουίλαν.