* Πρόωρη αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική, λόγω καλοκαιρινών ευρωπαϊκών υποχρεώσεων.

* Στον 1ο γύρο (15/03): Σεντ Πάτρικς – Σέλμπουρν 1-2

* Στο 2ο γύρο (26/04): Σέλμπουρν – Σεντ Πάτρικς 1-0

* Ντέρμπι Δουβλίνου.

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Ντέρι Σίτι. Ο ΜακΜούλαν πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 76ο λεπτό.

Ούτε στο ντεμπούτο του πολύπειρου κόουτς Κένι κατάφεραν να σηκώσουν κεφάλι οι “άγιοι”, την Παρασκευή γνώρισαν την 3η εντός έδρας ήττα της σεζόν και είδαν τη διαφορά από την κορυφή να πηγαίνει στο -12!

Άχρωμο το ξεκίνημα του αγώνα, η Ντέρι απείλησε πρώτη (25’) και μία ακόμη φορά 10 λεπτά αργότερα, ενώ η Σεντ Πάτρικς αδυνατούσε να δημιουργήσει για μία ώρα αγώνα. Καλύτερη στο passing game η Ντέρι, με υπέροχη κάθετη στην καρδιά της γηπεδούχου άμυνας πέτυχε το καθοριστικό γκολ. Δεν είχε αντίδραση ούτε στο 0-1 η Σεντ Πάτρικς, δεν έφτιαξε ούτε μία καθαρή ευκαιρία στο ματς, απειλήθηκε με δεύτερο τέρμα σε μετάβαση.

Στα αγωνιστικά νέα, επέστρεψε (ως αλλαγή) την Παρασκευή ο ΜακΛάφλιν (δεξί μπακ), αντιθέτως παραμένουν εκτός οι στόπερ Σιόμπεργκ, Γκριβόστι.

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/10 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Γουότερφορντ. Ο Μπόιντ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 72ο λεπτό.

Επιστροφή στις νίκες για τους “σελς”, μετά από 20 ημέρες και τρεις διαδοχικές ισοπαλίες, με συμπαγές τακτικό πλάνο λύγισαν έναν ακόμη αντίπαλο και διατηρήθηκαν στην κορυφή της λίγκας.

Δεν κατάφεραν να εξαργυρώσουν το δυναμικό τους μπάσιμο στο ματς της Παρασκευής, απείλησαν τρεις φορές στο πρώτο 7λεπτο, με την τρίτη περίπτωση να είναι καθαρό τετ α τετ. Μονοπώλησαν τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, απείλησαν πρώτοι και στο δεύτερο ημίχρονο. Άγγιξαν το γκολ με κεφαλιά σε κόρνερ, 5 λεπτά πριν ο στράικερ Μπόιντ βρει δίχτυα με ποιοτικό πλασέ απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Η οπισθοχώρηση των τελευταίων λεπτών έφερε πίεση από την Γουότερφορντ και μεγάλη χαμένη ευκαιρία ισοφάρισης.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα ενόψει σημερινού ντέρμπι, ο κόουτς Νταφ συνεχίζει να έχει σχεδόν άδειο ιατρικό δελτίο, με μόνο τον στόπερ Γκρίφιν ως σταθερή απουσία.