*9η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Αήττητη η Βέιλε σε 14 συνολικά εντός έδρας παιχνίδια με αντίπαλο τη Χβίντοβρε, μετρώντας εννέα νίκες και πέντε ισοπαλίες.

*Goal/Goal τα 7/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Βέιλε – Χβίντοβρε 3-1, Χβίντοβρε – Βέιλε 1-1

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Χβίντοβρε – Βέιλε 2-1

ΒΕΪΛΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λίνγκμπι, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Ονουγκά στο 69ο λεπτό.

Από αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων προέρχεται η Βέιλε, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ιβάν Πρέλετς υποδέχθηκε τη Λίνγκμπι, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, επέστρεψε πιο απαιτητική από τα αποδυτήρια και βρήκε δίχτυα στα μέσα του δευτέρου μέρους. Στην πορεία είχε τον έλεγχο και απέφυγε πιθανούς

Αυτή ήταν και η τρίτη διαδοχική της νίκη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Οντένσε (3-2 εντός) και Βίμποργκ (1-2 εκτός), συνεχίζει την προσπάθεια για να αποφύγει τα χειρότερα, ούσα για την ώρα στο +1 από την τελευταία δυάδα και με ματς λιγότερο. Οπότε και σε περίπτωση που επικρατήσει σήμερα, ξεμπερδεύει. Δυο νίκες στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (2-1-2).

Βέιλε Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΒΙΝΤΟΒΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Οντένσε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (11′, 48′), για να μειώσει απλά με το πέναλτι του Καμίλι στο 81ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι παρέμεινε η Χβίντοβρε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Περ Φράντσεν υποδέχθηκε την Οντένσε, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Δεν είχε καλή παρουσία στο ματς και το “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο, καθώς βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Ρίσκαρε στην πορεία και πήρε μέτρα, για να μειώσει απλά προς το φινάλε, με πέναλτι.

Έχοντας συγκεντρώσει 19 βαθμούς, είναι σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης, γνωρίζοντας ήδη ότι έχει υποβιβαστεί στη δεύτερη κατηγορία. Παρέμεινε αλώβητη στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της, έχοντας μια νίκη και δυο ισοπαλίες.