*18η αγωνιστική

*Οι αναμετρήσεις διεξάγονται με θεατές, μέχρι το 75% της χωρητικότητας του γηπέδου.

*Η Γιουβέντους πανηγύρισε τη νίκη στις δέκα τελευταίες αγωνιστικές με αντίπαλο την Μπολόνια.

*Η Μπολόνια έχει γνωρίσει τις περισσότερες ήττες (77) από κάθε άλλη ομάδα στη Serie A με αντίπαλο τη Γιουβέντους (23 νίκες, 48 ισοπαλίες).

ΜΠΟΛΟΝΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με άδεια χέρια επέστρεψε από το Τορίνο η Μπολόνια την προηγούμενη βδομάδα, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την ομώνυμη ομάδα. Τον έλεγχο κράτησαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, προηγήθηκαν στο 24′, δημιούργησαν κάποιες καλές φάσεις και σημείωσαν δοκάρι με τον Σανάμπρια. Οι φιλοξενούμενοι εκτός από την εκτέλεση πέναλτι με την οποία βρήκαν δίχτυα στο 79ο λεπτό δεν είχαν να παρουσιάσουν κάτι ουσιαστικό στο δεύτερο 45λεπτο. Κόντρα στην παράδοση θα παραταχθούν οι “ροσομπλού” στη σημερινή αναμέτρηση, με τον προπονητή τους, Σίνισα Μιχαίλοβιτς, να δηλώνει χαρακτηριστικά:

“Η Γιουβέντους δεν παύει να είναι μία μεγάλη ομάδα, παρόλα αυτά σκοπεύουμε να κάνουμε τη ζωή της δύσκολη. Δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας σε κάθε μάχη”. Η Μπολόνια πέτυχε τα περισσότερα γκολ από κάθε άλλη ομάδα στη Serie A από κόρνερ (επτά), την ώρα που η αντίπαλός της δέχτηκε τα περισσότερα από αυτό (τέσσερα). Σταθερά εκτός παραμένουν Κίνγκσλεϊ και Σούτεν, εξέτισε ο Ντομίνγκες.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Τορίνο. Οι Σανάμπρια (24′) και Σουμαορό (69′ αυτ.) έκαναν το 2-0 για τους γηπεδούχους, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα με πέναλτι του Ορσολίνι στο 79′.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 2/4 τελευταία παιχνίδια της. (δες το στο Pamestoixima)

*NG στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Δύο βαθμούς πέταξε στη Βενετία η Γιουβέντους την προηγούμενη βδομάδα, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με τη Βενέτσια. Καλύτερα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι, είχαν τον πρώτο λόγο σκοράροντας με όμορφη προβολή του Μοράτα στο 32′. Έριξαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ακίνδυνοι (σ.σ. πέρα από μία καλή ευκαιρία του Μπερναντέσκι), επιτρέποντας στον Αράμου να ισοφαρίσει με ένα υπέροχο γκολ. Συγκεντρώνοντας 28 βαθμούς οι “μπιανκονέρι” βρίσκονται εκτός της ζώνης που οδηγεί στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, στο -8 από την 4η θέση.

Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι αποκάλυψε πως ο Ντιμπάλα δεν βρίσκεται στην αποστολή του για τη σημερινή αναμέτρηση, από τον πάγκο θα ξεκινήσει ο Κουλουσέφσκι. “Πάντα είναι δύσκολο να αγωνιστεί στο Renato Dall’ Ara, ειδικά τώρα που η Μπολόνια προέρχεται από δύο ήττες. Θα χρειαστούμε μία σωστή τακτική προσέγγιση”, είπε ο προπονητής της Γιουβέντους.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Βενέτσια. Στο 32′ ο Μοράτα έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους, απάντησε ο Αράμου στο 55′.