*Over 3.5 στα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για όλες τις διοργανώσεις.

*Ά Γύρος: Άντβερπ – Γκενκ 4-2

Δείτε τις στοιχηματικές εταιρίες

ΓΚΕΝΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γκενκ πανηγύρισε τη νίκη στην αναμέτρηση με τη Σαρλερουά (4-2) εντός έδρας, η οποία ήταν η πρώτη με τον Μπερντ Στορκ στην τεχνική ηγεσία. Ο Γερμανός προπονητής, ξεκίνησε με δύο ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και το ίδιο σκορ 1-0, σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ. Επίσης, ήταν η πρώτη νίκη για τη Γκενκ, έπειτα από επτά αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει. Αναμενόμενα η πορεία της το τελευταίο διάστημα την έριξε αρκετά στην κατάταξη και παλεύει πλέον για να επανέλθει τουλάχιστον στην πρώτη οκτάδα. Όσον αφορά την αποστολή, ο Στορκ, έχει εκ νέου διαθέσιμο τον αμυντικό Κουέστα, που ενδέχεται να τον χρησιμοποιήσει στο αρχικό σχήμα. Από την άλλη, δεν υπολογίζονται για ακόμα ένα ματς οι Λουκουμί και Αρτεάγα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 4-2 εντός έδρας εναντίον της Σαρλερουά, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 27’ ο Τσατσούα σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων, όμως στο 35’ ο Ονουάτσου και στο 40’ ο Ίτο έκαναν την ανατροπή για τη Γκενκ. Στο φινάλε του ημιχρόνου ο Γκολιζαντέ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 68’ ο Χροσόφσκι σκόραρε για το 3-2 της Γκενκ και στο 82’ ο Όγεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Γκενκ Στατιστικά

*4/6 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*3/5 αναμετρήσεις είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/9 ματς εντός έδρας

ΑΝΤΒΕΡΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Άντβερπ επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες μετά την απρόσμενη ήττα από τη Σταντάρ Λιέγης εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Η ομάδα του Πρίσκε επιβλήθηκε της Έουπεν (4-2) στην Αμβέρσα, αποτέλεσμα που ήταν η τέταρτη νίκη στα πρόσφατα πέντε ματς σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ. Στην Ευρώπη δε συνεχίζει, όμως είναι στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος και ελπίζει να πάρει ένα από τα εισιτήρια της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Κλείνει τις υποχρεώσεις της για το τρέχον έτος με την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Κόρτραϊκ. Ο προπονητής της Άντβερπ, έχει εκ νέου στη διάθεσή του τον αμυντικό Σεκ, όμως δεν υπολογίζει τους Μπούτα και Κόοπμαν. Αμφίβολος ο μέσος Μιγιόσι που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 4-2 εντός έδρας εναντίον της Έουπεν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 27’ ο Σαμάτα σκόραρε για το 1-0 και στο 40’ ο Μπένσον έκανε το 2-0.Στο 44’ ο Κεϊτά μείωσε σε 2-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 48’ ο Ναϊνγκολάν σκόραρε για το 3-1 των γηπεδούχων, όμως στο 77’ ο Πρέβλιακ μείωσε εκ νέου σε 3-2. Στις καθυστερήσεις ο Βερστράτε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.