*2ος γύρος του FA Cup

*Δεν υπάρχει επαναληπτικός, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν δεν βγει πάλι νικητής, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

Νιούπορτ – Σάλφορντ στην Betshop

ΝΙΟΥΠΟΡΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 2)

Η Νιούπορτ είχε την πρώτη γκέλα της εντός έδρας στο πρωτάθλημα, φέρνοντας 1-1 με την Γουόλσολ, πρώτη ισοπαλία στο γήπεδό της μετά από τέσσερις σερί νίκες εκεί. Και εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, διατηρώντας μία μικρή απόσταση ασφαλείας από την τέταρτη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, ούσα στο +4 συγκεκριμένα, από αυτήν.

Ο τεχνικός της, Μάικ Φλιν, θεωρεί πώς η ομάδα του φέτος έχει μεγαλύτερο «βάθος» και πιο πολλές λύσεις, με πιο έμπειρους παίκτες στο ροστερ του, κάτι που σημαίνει πώς μπορούν να σταθούν ανταγωνιστικά τόσο στο πρωτάθλημα όσο και στους άλλους θεσμούς.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών, αν και ο Τουάιν δεν πήρε άδεια από την ομάδα του για να παίξει απόψε.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Νιούπορτ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Γουόλσολ, σε έναν αγώνα που δεν είχε πολλές ευκαιρίες, με τα δύο γκολ να μπαίνουν μέσα σε τρία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με την αντίπαλο της να προηγείται με τον Αντεμπάγιο (21’), ισοφαρίζοντας με τον Τουάιν δύο λεπτά αργότερα.

Νιούπορτ Στατιστικά

*Εχει 6/7 G/G στα τελευταία της παιχνίδια (δες το στην Betshop)

*Οι εφτά από τους 13 εντός έδρας αγώνες της είχαν 2-3 γκολ.

Παίξε νόμιμα στην Betshop (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ ΚΕΘΕΑ: 1114 Ρυθμιστής εμπορικής επικοινωνίας: ΕΕΕΠ

ΣΑΛΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 2)

Η Σάλφορντ ήταν λίγο τυχερή, αλλά σημασία έχει πώς κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις καταστάσεις και κέρδισε με 2-1 εντός έδρας την Μόρκαμ. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, αλλά μακριά από την έδρα της έχει τρεις ήττες στους τέσσερις τελευταίους αγώνες.

Και βρίσκεται στην έβδομη και τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, αλλά σε απόσταση βολής από ομάδες που είναι πίσω της, στο +1 για την ακρίβεια, αλλά και από την τρίτη θέση που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο, στο -3 συγκεκριμένα.

Εκτός του τραυματία μέσου Ντάρεν Γκίμπσον που θα χάσει μεγάλο μέρος της σεζόν, χτύπησε και ο επιθετικός Γουίλσον που έχει ενοχλήσεις και μάλλον θα λείψει επίσης. Και ο μέσος Τουάιν δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στον θεσμό. Πάντως ο τεχνικός της, Ρίτσι Γουέλενς, παραδέχθηκε πώς λόγω των συνεχόμενων παιχνιδιών, ενδεχομένως να γίνει ένα σχετικό ροτέισον απόψε.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Σάλφορντ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Μόρκαμ, σε έναν αγώνα που δεχόταν πίεση και τελικά κατάφερε να προηγηθεί κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, σκοράροντας δύο τέρματα με τον Χάντερ μέσα σε τρία λεπτά (41’, 44’). Και παρόλο που η αντίπαλος της μείωσε με τον Στόκτον σχετικά νωρίς, στο 54’, άντεξε ως το τέλος.