NFL slider
  • To πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση στην Ιντιάνα

ΙΝΤΙΑΝΑΠΟΛΙΣ ΚΟΛΤΣ  –  ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΤΣΑΡΤΖΕΡΣ  (27/12, 03:15)

ΚΟΛΤΣ (4-9-1):

Έγραψαν (αρνητική) ιστορία οι Κολτς το προηγούμενο Σάββατο στη Μινεσότα, έγιναν το θύμα της μεγαλύτερης ανατροπής στην ιστορία του NFL! Χάρη σε σωρεία λαθών από τους Βάικινγκς στο πρώτο ημίχρονο πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι 0-33, αλλά η διαχείριση του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κάκιστη με αποτέλεσμα να ηττηθούν 39-36 στην παράταση! Ανήμπορη η άμυνά τους να σταματήσει τον Κάζινς και την παρέα του, επέτρεψε σύνολο 518 γιάρδες, 426 στον αέρα, παρά τα 7 sacks και τις δύο interceptions που ολοκλήρωσε, μάλιστα η 2η μέσα στην 4η περίοδο.

Τρομερά συντηρητικό το gameplan μετά το ημίχρονο, το run game περιορίστηκε, ο Ράιαν δεν είχε σωστές ευκαιρίες να “τελειώσει” το παιχνίδι και σημειώθηκε μία ακόμη μαύρη σελίδα στο βιογραφικό του, αφού ήταν το θύμα και της μεγαλύτερης ανατροπής σε Super Bowl το 2017! Φάνηκε η απειρία του υπηρεσιακού κόουτς Σάτερντεϊ στην σαββατιάτικη ανατροπή, αυτή ήταν η 4η σερί ήττα μετά την επικράτηση στο Λας Βέγκας για το ντεμπούτο του.

Σταθερά εκτός ο ηγέτης της άμυνας Λέοναρντ (linebacker), τέλος η σεζόν για τον RB1 Τέιλορ.

To παιχνίδι στη Μινεσότα ήταν πιθανότατα το τελευταίο του Ράιαν με τη φανέλα των Κολτς και ενδεχομένως το τελευταίο της καριέρας του. Απόψε θα ξεκινήσει για πρώτη φορά φέτος ο Φόουλς, o οποίος τις δύο τελευταίες σεζόν έχει μόλις μία συμμετοχή ως βασικός, κέρδισε πέρσι στο Σιάτλ ως QB των Μπερς.

Ιντιανάπολις Κολτς – Λος Άντζελες Τσάρτζερς στην Stoiximan

ΤΣΑΡΤΖΕΡΣ (8-6):

Στο κατάλληλο σημείο της σεζόν βρίσκουν ρυθμό οι Τσάρτζερς, προέρχονται από δύο εντός έδρας νίκες απέναντι σε Τάιτανς (17-14) και Ντόλφινς (23-17) και με μία ακόμη σήμερα εξασφαλίζουν την συμμετοχή τους στα playoffs! Οριακό το παιχνίδι με τους Τάιτανς την προηγούμενη Κυριακή, ήταν ισόπαλο για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν εκ νέου με λιγότερο από δύο λεπτά στο χρονόμετρο, αλλά ο Χέρμπερτ συνέθεσε το κομβικό drive για το νικητήριο field goal στη λήξη.

Παραγωγικός (313 γιάρδες), αλλά με λάθη (2 INTs) ο Χέρμπερτ, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί όσο αναμενόταν την προβληματική secondary των αντιπάλων, συνδυάστηκε όμως με τον Ουίλιαμς στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα για τις απαραίτητες γιάρδες.

Αμυντικά είχαν και πάλι προβλήματα στη run αντιμετώπιση, επέτρεψαν 127 γιάρδες, 4.7 μ.ο. και δύο touchdowns στο έδαφος.

Μακροχρόνια εκτός οι Μπόσα (DL), Σλέιτερ (OL), Τζάκσον (cornerback).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:

Αποκαρδιωμένοι οι Κολτς μετά την τραυματική ήττα στη Μινεσότα, το πείραμα με τον Σάτερντεϊ στη θέση του HC απέτυχε και αναμένενονται ριζικές αλλαγές στην offseason. Ερωτηματικό σε τι κατάσταση είναι ο Φόουλς, ο οποίος θα πάρει τα ηνία της επίθεσης σήμερα, το ματσάρισμα για τους γηπεδούχους όμως ορίζει πολύ run game κι από κει λείπει ο Τέιλορ. Οι Τσάρτζερς έχουν “χρυσή” ευκαιρία να τσεκάρουν το εισιτήριο για τα playoffs απόψε, πηγαίνουν με ανεβασμένη ψυχολογία στην Ιντιάνα και με τον Χέρμπερτ να έχει υγιές το δίδυμο των ποιοτικών του receivers. Θα πάμε με την καλύτερη ομάδα, επιλογή το Τσάρτζερς -3.5 σε απόδοση 1.85.