NFL slider
  • Το πρόγραμμα της 17ης (προτελευταίας) αγωνιστικής ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση στο Σινσινάτι

ΣΙΝΣΙΝΑΤΙ ΜΠΕΝΓΚΑΛΣ  –  ΜΠΑΦΑΛΟ ΜΠΙΛΣ  (03/01, 03:20)

ΜΠΕΝΓΚΑΛΣ (11-4):

Τα εύκολα δύσκολα πήγαν να κάνουν το προηγούμενο Σάββατο στο Φόξμπορο οι Μπένγκαλς, γλίτωσαν στο τέλος μία επική ανατροπή, επικράτησαν 18-22 των Πάτριοτς φτάνοντας τις 7 σερί νίκες και σε συνδυασμό με τη χθεσινή ήττα των Ρέιβενς είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση της AFC North. Με νίκη απόψε εξασφαλίζουν την 1η θέση της division, προσπερνούν τους Μπιλς στο #2 της περιφέρειας και στην αυλαία της regular season θα χρειαστούν ήττα των Τσιφς και δική τους νίκη (εντός με Ρέιβενς) για να κατακτήσουν το #1 και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Απόλυτο αφεντικό οι Μπένγκαλς στο Φόξμπορο για ένα ημίχρονο, ο Μπόροου έκανε ότι ήθελε για το 0-22 της ανάπαυλας. Μία interception του όμως, η οποία επιστράφηκε για αμυντικό touchdown άλλαξε όλο το μομέντουμ του αγώνα. Ακολούθησαν τέσσερα “άδεια” drives από τους Μπένγκαλς και με τρία λεπτά στο χρονόμετρο οι Πάτριοτς είχαν την κατοχή στις 5 γιάρδες για το touchdown της ανατροπής. Το fumble που δημιούργησε ο safety Μπελ όμως έσωσε την κατάσταση.

Παρολίγον μοιραίος ο Τσέις με το δικό του fumble στο προηγούμενο drive, πολύ παραγωγικός ο Χίγκινς (128γ.), σκόραρε δις ο ρολίστας receiver Ίργουιν. Με 40/52 πάσες για 375 γιάρδες, 3 touchdowns και δύο interceptions ολοκλήρωσε ο Μπόροου, ο οποίος είναι σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο δίμηνο.

Σινσινάτι Μπένγκαλς – Μπάφαλο Μπιλς στην Stoiximan

ΜΠΙΛΣ (12-3):

Δυσκολεύτηκαν για ένα ημίχρονο στο Σικάγο το προηγούμενο Σάββατο οι Μπιλς, πάτησαν γκάζι μετά την ανάπαυλα όμως και πήραν την 6η διαδοχική τους νίκη με το 13-35 επί των Μπερς για να παραμείνουν στην κορυφή της AFC!

Δεν ήταν σε καλή μέρα ο Άλεν, υπέπεσε σε λάθη, σε δύο red zone interceptions που δεν επέτρεψαν στην ομάδα του να ξεφύγει νωρίτερα στο σκορ απέναντι στη χειρότερη άμυνα της λίγκας. Το run game όμως δούλεψε εξαιρετικά, οι Σιγκλτέρι και Κουκ έτρεξαν για 205 γιάρδες σύνολο σε 8.9 μέσο όρο ανά προσπάθεια! Σκόραραν αμφότεροι, σκόραρε και ο Άλεν στο έδαφος, πέραν από τις δύο TD πάσες του.

Εξαιρετική δουλειά και από την αμυντική γραμμή, η οποία περιόρισε δραστικά το run game των Μπερς (80 γιάρδες – 2.8 μ.ο.) και κυρίως τις κούρσες του εκρηκτικού Φιλντς. Φαίνεται πως έχουν βρει την λύση να καλύψουν το κενό του τραυματία Μίλερ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:

“Τιτανομαχία” στο Σινσινάτι, θα κριθούν πολλά στην κορυφή της AFC από το αποτέλεσμα του αγώνα. Φορμαρισμένες και οι δύο ομάδες, διαθέτουν δύο από τους τρεις καλύτερους quarterbacks της λίγκας, ο Μπόροου είναι σε καλύτερη κατάσταση το τελευταίο δίμηνο, διαθέτει περισσότερα όπλα στο passing game και σε τέτοιου είδους παιχνίδια, ειδικά στο Σινσινάτι συνηθίζει να κάνει εξαιρετικά παιχνίδια. Οριακό το παιχνίδι, πιθανώς να κριθεί στο τελευταίο drive, στα τελευταία δευτερόλεπτα. Δίνουμε μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους, υπάρχει στοιχηματική αξία στη νίκη των Μπένγκαλς σε απόδοση 2.14.