NFL: Προτεραιότητα του Κάρολ το αντίπαλο run game

NFL slider
  • Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής κλείνει τα ξημερώματα στο Σιάτλ

ΣΙΑΤΛ ΣΙΧΟΚΣ  –  ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΣΕΪΝΤΣ  (26/10, 03:15)

ΣΙΧΟΚΣ (2-4):

Μαχητικοί στον πρώτο τους αγώνα δίχως τον Ουίλσον για πρώτη φορά μετά από 9 χρόνια, πάλεψαν μέχρι τέλους στο Πίτσμπεργκ, αλλά λύγισαν στην παράταση (23-20) με το fumble του Σμιθ να κρίνει το ματς.

Πολύ συντηρητικό το επιθετικό τους πλάνο στο πρώτο ημίχρονο, πήγαν στην ανάπαυλα 14-0 πίσω με μόλις 65 γιάρδες επίθεσης! Εντυπωσιακή η επιστροφή τους από τα αποδυτήρια, με πολύ run game σκόραραν 17 πόντους στα τρία πρώτα drives τους και έφεραν το ματς στα ίσια (17-17). Ο Σμιθ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και αυτοπεποίθηση, η οποία φάνηκε στο τελικό drive της κανονικής διάρκειας για την ισοφάριση σε 20-20. Στην έξτρα περίοδο είχαν δεύτερη ευκαιρία μετά το πρώτο punt, αλλά ο αντικαταστάτης quarterback υπέπεσε σε fumble κοντά στη δική του end zone και οι Στίλερς πήραν τη νίκη με εύκολο field goal.

Καλή η παρουσία του Τζίνο Σμιθ, τηρουμένων των συνθηκών, στην πρώτη του εκκίνηση από το 2017. Ολοκλήρωσε το ματς με 23/32 πάσες για 209 γιάρδες και μία TD πάσα, αλλά στο τέλος έμεινε το λάθος του. Πολύ παραγωγικό το run game των Σίχοκς, παρά τους τραυματισμούς στη θέση, ο Κόλινς κουβάλησε την ανάπτυξη στο δεύτερο ημίχρονο, συνέβαλλαν οι Χόμερ και Ντάλας. Άφαντος ο Λόκερ στο passing game δίχως τον Ουίλσον.

Αξιόλογη προσπάθεια από την άμυνα, δημιούργησε fumble στον Ρόθλισμπέργκερ στην 4η περίοδο, το οποίο όμως δεν εξαργύρωσε η επίθεση.

• Αποτελέσματα: 16-28 @ Κολτς, 30-33 Τάιτανς (παράταση), 30-17 @ Βάικινγκς, 21-28 @ 49ερς, 17-26 Ραμς, 23-20 @ Στίλερς (παράταση)
  • Ιατρικό Δελτίο: Αμφίβολοι οι Κόλινς (RB), Λιούις (OL), Τέιλορ (DL), Ριντ (cornerback). Παραμένει εκτός ο Ουίλσον (QB), μακροχρόνιες οι απουσίες των Κάρσον (RB), Πένι (RB) και Έσκριτζ (receiver).
Σιάτλ Σίχοκς – Νιου Όρλεανς Σέιντς στη Stoiximan

ΣΕΪΝΤΣ (3-2):

Ξεκούραστοι ταξίδεψαν στο βορειοδυτικό άκρο της χώρας για το σημερινό παιχνίδι οι Σέιντς, αφού είχαν ρεπό την προηγούμενη εβδομάδα. Τελευταία φορά τους είδαμε στην πρωτεύουσα, όπου πήραν μία δίκαιη νίκη με 22-33. Ξεκίνησαν με δύο λάθη στα τρία πρώτα drives τους απέναντι στην Ουάσινγκτον και βρέθηκαν 13-7 πίσω στη 2η περίοδο, όμως η αντίδραση ήταν άμεση για το 13-13 και πήγαν στην ανάπαυλα με το +7 χάρη σε “hail mary” πάσα του Ουίνστον στη λήξη του ημιχρόνου!

Δυνατό το τελειώμα τους στον αγώνα, σκόραραν δύο touchdowns στην 4η περίοδο, το ένα εμμέσως από λάθος και το άλλο 75 γιαρδών σε απάντηση της μείωσης των γηπεδούχων. Δεν κινδύνεψαν ουσιαστικά, οι 2 interceptions της άμυνας έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην επικράτηση.

Καλό παιχνίδι από τον Ουίνστον, αποδοτικός σε κομβικά σημεία παρά τις 15/30 πάσες του. Βρήκε τέσσερις touchdown πάσες, ξεπερνώντας πνευματικά την interception του στο πρώτο drive του αγώνα. MVP της επίθεσης ο Καμάρα με 122 γιάρδες σύνολο και από 1 touchdown σε rushing & receiving καταστάσεις. Δις σκόραρε και ο Κάλαγουεϊ, αποδέκτης της “hail mary” στο τέλος του ημιχρόνου.

• Αποτελέσματα: 38-3 Πάκερς, 26-7 @ Πάνθερς, 13-28 @ Πάτριοτς, 21-27 Τζάιαντς (παράταση), 22-33 @ Ουάσινγκτον
  • Ιατρικό Δελτίο: Εκτός αποστολής οι Χιλ (QB), Χάρις (receiver), Ουάσινγκτον (RB) και Τέρνερ (DL).

Δείτε τα Προγνωστικά NFL

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:

Χτυπάει στο μάτι το +4 των Σίχοκς, όχι γιατί δεν είναι δίκαιο ή ότι αξίζει το ποντάρισμά μας, αλλά γιατί είναι πρωτόγνωρο την τελευταία 10ετία σε εντός έδρας αγώνα τους. Τα δεδομένα φυσικά έχουν αλλάξει δίχως τον Ουίλσον, αλλά ο Σμιθ ήταν αξιοπρεπέστατος σε 1.5 παιχνίδι που αγωνίστηκε. Βέβαια και οι δύο ήττες έκλεισαν με δικά του λάθη. Η άμυνα των Σέιντς είναι οπορτουνιστική και πιθανότατα θα τον οδηγήσει σε interception, αλλά αυτό πληρώνει 1.50. Εκεί που βρίσκουμε στοιχηματική αξία είναι στις γιάρδες του Καμάρα. To rushing όριό του είναι στις 91.5 και θα ποντάρουμε στο Under. Φέτος μόνο απέναντι στους Τζάιαντς ξεπέρασε το συγκεκριμένο όριο και η άμυνα των Σίχοκς απόψε θα είναι εστιασμένη επάνω του. Κανόνας και προτεραιότητα του coach Κάρολ η αναχαίτιση του αντίπαλου run game. Θα στείλει πολλά κορμιά κοντά στις γραμμές ώστε να τον περιορίσει και ο coach Πέιτον μπορεί να τον αξιοποιήσει ως αποδέκτη στον αέρα. Επιλογή λοιπόν το Under 91.5 rushing γιάρδες του Καμάρα, σε απόδοση 1.90.