NFL: Μετά την Τάμπα, διπλό και στη Νέα Ορλεάνη

NFL slider
  • To πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής κλείνει με την αναμέτρηση στη Νέα Ορλέανη

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΣΕΪΝΤΣ  –  ΜΠΑΛΤΙΜΟΡ ΡΕΪΒΕΝΣ  (08/11, 03:15)

ΣΕΪΝΤΣ (3-5):

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψαν στις νίκες την περασμένη Κυριακή οι “Άγιοι”, απροσδόκητα αποτελεσματική η άμυνά τους στο 24-0 επί των Ρέιντερς, θύμισε το υποσύνολο που συγκαταλεγόταν στα κορυφαία της λίγκας την τελευταία 5ετία. Όχι απλά δεν δέχθηκαν πόντο από μία ποιοτική επίθεση, δεν επέτρεψαν στους Ρέιντερς να περάσουν το κέντρο του γηπέδου μέχρι την 4η περίοδο, όταν μπήκαν στο ματς αναπληρωματικοί εκατέρωθεν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης ο RB Καμάρα με 158 γιάρδες σύνολο και 3 TDs, 2 ως αποδέκτης στο passing game!  Μεστό παιχνίδι από τον Ντάλτον, με 22/30 πάσες για 229 γιάρδες και 2 TDs, παρότι δεν είχε ξανά στη διάθεσή του τους δύο κορυφαίους receivers του ρόστερ.

• Ιατρικό Δελτίο:

Εκτός αποστολής οι Άντριουζ (tight end), Μπέιτμαν (receiver), δεν προλαβαίνει ο Έντουαρντς (RB). Αμφίβολοι οι Πίτερς (cornerback), Ρόμπινσον (receiver), Χάρισον (linebacker) και Μεκάρι (OL). Μακροχρόνια εκτός οι Τόμας (receiver), Ουίλιαμς (safety), Ρόμπι (cornerback).

Νιου Όρλεανς Σέιντς – Μπάλτιμορ Ρέιβενς στην Stoiximan

ΡΕΪΒΕΝΣ (5-3):

Νικηφόρο το πέρασμά τους από τη Φλόριντα την προηγούμενη Πέμπτη, άλωσαν την έδρα των Μπακανίρς (22-27) με πολύ δυνατό δεύτερο ημίχρονο. Πήγαν στην ανάπαυλα πίσω στο σκορ (10-3), αλλά έκαναν επιμέρους σερί 3-21 για να έρθει με άνεση τελικά η νίκη στα τελευταία λεπτά. Ο καταλυτικός tight end Άντριουζ υποτροπίασε νωρίς μέσα στο παιχνίδι, αλλά ο back-up Λάικλι έκανε τη δουλειά με 77 γιάρδες και TD. Αυτό που έκανε τη διαφορά όμως ήταν το run game τους, το οποίο έγραψε 231 γιάρδες σύνολο, 7.0 μέσο όρο, με 5 διαφορετικούς παράγοντες.

Αμυντικά είχαν να αντιμετωπίσουν μία μονοδιάστατη επίθεση, το run game δεν ήταν απειλή, κατάφεραν να βγάλουν εκτός ρυθμού τον Μπρέιντι σε κομβικά σημεία του αγώνα. Ενισχύθηκε σημαντικά το αμυντικό κομμάτι την τελευταία ημέρα των ανταλλαγών, απέκτησαν από τους Μπερς τον δυναμικό linebacker Ρόκουαν Σμιθ.

Εκτός αποστολής οι Λάτιμορ (cornerback), Ίνγκραμ (RB) και Χάνσεν (linebacker). Αμφίβολος ο Λάντρι (receiver). Μακροχρόνια εκτός οι Τζέιμς (OL), Ντόμπινς (RB), Ουίλιαμς (safety), Πιρς (DL) και Φούλερ (cornerback).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ:

Οι Ρέιβενς είναι αποτελεσματικοί στην run άμυνα, με την προσθήκη του Ρόκουαν Σμιθ ανεβαίνει επίπεδο η γραμμή των linebackers τους και είναι καλές οι πιθανότητες να περιορίσουν τις κούρσες των Σέιντς και ειδικότερα του Καμάρα, που είναι βαρόμετρο για τους γηπεδούχους. Ο Τζάκσον βρήκε λύσεις δίχως τον Άντριουζ στην Τάμπα πριν 10 μέρες, θα είναι ακόμη καλύτερα προετοιμασμένοι οι Ρέιβενς να καλύψουν το κενό του ποιοτικού tight end σήμερα. Θα πάμε στη νίκη των Ρέιβενς σε απόδοση 1.88.