NFL slider
  • Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής ανοίγει στην πρωτεύουσα

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΚΟΜΑΝΤΕΡΣ  –  ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΕΡΣ  (06/10, 03:15)

ΚΟΜΑΝΤΕΡΣ (2-2)

Με ενισχυμένη αυτοπεποίθηση για τις δυνάμεις τους έφυγαν από τη Φιλαδέλφια την Κυριακή οι Κομάντερς, παρότι έχασαν το ντέρμπι από τους Ιγκλς στην παράταση (34-31). Μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με δύο touchdown drives και πήραν προβάδισμα (10-17) στην ανάπαυλα. Απάντησαν δις στην αντεπίθεση των Ιγκλς, ισοφάρισαν σε 24-24 και σε 31-31 με την τελευταία πάσα της κανονικής διάρκειας! Στην παράταση όμως το drive τους σταμάτησε άδοξα και η κουρασμένη άμυνα επέτρεψε τις γιάρδες για το νικητήριο field goal των γηπεδούχων.

Δυνατή εμφάνιση από τον QB Χάουελ, παρά την πίεση που δέχθηκε (5 sacks). Απέφυγε τις interceptions και συνέθεσε πειστικό drive στο φινάλε για να στείλει το ματς στο έξτρα 10λεπτο. Δεν πήρε ιδιαίτερη βοήθεια από το run game, με τον Ρόμπινσον να σκοράρει, αλλά τελειώνει με 3.2 γιάρδες μ.ο.

H άμυνα κατάφερε να περιορίσει το δυναμικό run game των περσινών νικητών της NFC, αλλά δεν είχαν απάντηση για το μαρκάρισμα του Μπράουν στον αέρα (175 γιάρδες, 2 TDs).

Ουάσινγκτον Κομάντερς – Σικάγο Μπερς στην Stoiximan

ΜΠΕΡΣ (0-4)

Έχει πιάσει πάτο η ομάδα του Σικάγο, ανήκει πλέον στις μόλις δύο ομάδες της λίγκας δίχως νίκη στην σεζόν. Μετά την συντριβή στην έδρα των πρωταθλητών Τσιφς (41-10), την Κυριακή βρήκαν νέο απογοητευτικό τρόπο να ηττηθούν εντός έδρας από τους επίσης απογοητευτικούς Μπρόνκος (28-31).

Ο Φιλντς πραγματοποίησε την καλύτερη επαγγελματική του εμφάνιση στο passing game, ξεπερνώντας για πρώτη φορά τις 300 γιάρδες (335), πασάροντας για 4 touchdowns! Στην 3η περίοδο προηγήθηκαν 28-7, αλλά η κατάρρευση της τελικής ευθείας ήταν αποκαρδιωτική για όλο τον οργανισμό. Τεράστια ευθύνη φέρει ο HC Ίμπερφλους, που με το σκορ στο 28-28 πήρε μία ακατανόητη απόφαση για 4th down play, ενώ η ομάδα του ήταν σε απόσταση για FG.

Δυνατός στο έδαφος και ο Χέρμπερτ (5.7 γιάρδες μ.ο.), σκόραρε δις στον αέρα ο Κμετ, ο νεοφερμένος WR Μουρ έγραψε 131 γιάρδες, αλλά όλα πήγαν στράφι, παρά τις 160 περισσότερες γιάρδες που είχαν στην στατιστική!

Για το ταξίδι στην Ουάσινγκτον παραμένουν εκτός δράσης οι σημαντικοί στην secondary Τζάκσον και Τζόνσον, όπως και underachiever Κλέιπουλ (WR).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Με την ψυχολογία στο ναδίρ ταξίδεψαν στην πρωτεύουσα οι Μπερς, που έχουν χάσει με πιθανούς κι απίθανους τρόπους και τα 4 πρώτα ματς της σεζόν. Η άμυνά τους είναι ιδιαιτέρως ευάλωτη, ενώ οι Κομάντερς έχουν παρουσιάσει ένα πολύ πιο σοβαρό πρόσωπο, σε πιο δύσκολο καλεντάρι. Το κλίμα στην Ουάσινγκτον είναι θετικό μετά την ιδιοκτησιακή αλλαγή, θα υπάρχει καλή ατμόσφαιρα σε σημαντικό prime time εντός έδρας παιχνίδι μετά από καιρό. Ευκαιρία νίκης για τους πρωτευουσιάνους, επιλογή το Κομάντερς & Over 39.5 σε απόδοση 2.12.