*6η αγωνιστική

*Η Μπράιτον σκόραρε και τις 3 φορές που φιλοξένησε τη Νιούκαστλ τα τελευταία χρόνια.

*Στα 4 τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτου έδρας, οι δύο ομάδες μετρούν από 2 νίκες.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ

Αποκλείστηκε από την συνέχεια του Λιγκ Καπ Αγγλίας, χάνοντας στην παράταση από την Μπόρνμουθ με 1-0. Η αντίπαλος της ήταν ανώτερη στην κανονική διάρκεια, αλλά γκολ δεν έβαζε, μέχρι να φτάσει το παιχνίδι στο 99΄ όταν ο Κινγκ σκόραρε και της χάρισε τελικά τη νίκη.

Είχε προηγηθεί η ήττα στο πρωτάθλημα, από την ίδια ομάδα στο ίδιο γήπεδο, αλλά με σκορ 2-1 αυτή τη φορά. Μετά από ένα πρώτο μέρος χωρίς γκολ, η Μπράιτον μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και άνοιξε το σκορ με τον Μαρτς στο 55΄, ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα είχε και δοκάρι με τον Ντάφι. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κυριάρχησαν στη συνέχεια και  έφεραν το ματς στα ίσα στο 67΄ με τον Σέρμαν.  Η ολική ανατροπή ήρθε λίγο αργότερα στο 74΄ με πρωταγωνιστή τον Ντεφόε, που σκόραρε το παρθενικό του γκολ για φέτος.

Έτσι μετά από 5 αγωνιστικές μετρά 4 βαθμούς, με 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών, με τον Χέμεντ να παραμένει στην κορυφή της επίθεσης και τον Γκρος λίγο πίσω από αυτόν.

«Παίζουμε με μια ομάδα που ήμασταν αντίπαλοι και πέρσι στην Τσάμπιονσιπ. Ξέρουμε ότι είναι μια ομάδα με ικανούς παίκτες, έμπειρη που χρειάζεται προσοχή. Εμείς θα πρέπει να εκμεταλλευτούμε την έδρα μας κόντρα σε αντιπάλους που έχουν τους ίδιους στόχους και περιμένω ένα καλύτερο πρόσωπο από τους παίκτες μου», τόνισε μεταξύ άλλων για το παιχνίδι ο Κρις Χιούτον.

Στατιστικό: Μετρά μόλις 1 νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 στην παράταση από την Μπόρνμουθ, στο πλαίσιο του 3ου γύρου του Λιγκ Καπ Αγγλίας.

Δείτε τα προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Δεν είχε υποχρεώσεις μεσοβδόμαδα, αφού είχε αποκλειστεί στον προηγούμενος γύρο του Λιγκ Καπ από τη Νότιγχαμ. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από την εντός έδρας νίκη επί της Στόουκ με 2-1, που ήταν και η 3η συνεχόμενη, μετά από δύο σερί ήττες στο ξεκίνημα της σεζόν.

Στο 19΄ οι «καρακάξες» άνοιξαν το σκορ, όταν ο Ρίτσι έβγαλε πανέμορφη σέντρα από δεξιά και ο Ατσού με πλασέ στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0. Στο 57΄ ο Σακίρι με πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 68΄ ο Ρίτσι εκτέλεσε κόρνερ, ο Λάσκελες πήρε την κεφαλιά και η μπάλα μετά από κόντρα στον Βίμερ κατέληξε στα δίχτυα της Στόουκ για το τελικό 2-1.

«Θέλω να βλέπω την ίδια διάθεση και το ίδιο πάθος από τους παίκτες μου σε κάθε παιχνίδι. Κερδίσαμε δίκαια και κοιτάμε με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια», ανέφερε μεταξύ άλλων ο Ράφα Μπενίτεθ που επέστρεψε στους πάγκους μετά την μικρή χειρουργική επέμβαση στην οποία υπεβλήθη. Έτσι μετά από 5 αγωνιστικές η ομάδα μετρά 9 βαθμούς, με 3 νίκες και 2 ισοπαλίες. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, νοκ άουτ παραμένουν οι αμυντικοί Ντάμετ και Λεζέν, ενώ τιμωρημένος είναι ο φορ Μίτροβιτς.

Στατιστικό: Μετρά 4/5 N/G στα 5 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ανεξαρτήτου έδρας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Στόουκ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Πρέμιερ.