*2η αγωνιστική των πλέι άουτ.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Ολυμπιακός Λευκωσίας – Ανόρθωση 1-2, Ανόρθωση – Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-1

*Στο κύπελλο: Ολυμπιακός Λευκωσίας – Ανόρθωση 2-1, Ανόρθωση – Ολυμπιακός Λευκωσίας 1-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της ΑΕ Λεμεσού, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Έσελινκ στο 75ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε και πάλι ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, μετά από επτά παιχνίδια, στα οποία και μετρούσε τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, η ομάδα του Μάκη Σεργίδη φιλοξενήθηκε από την ΑΕ Λεμεσού, από την έδρα της οποίας πέρασε με 0-1.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή και ήταν πιο δημιουργικός στο επιθετικό κομμάτι, παρότι του έλειψε το γκολ, τη στιγμή μάλιστα που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν κυριάρχοι και απειλούσαν περισσότερο, με τον Μολ να κρατάει το μηδέν στην εστία του και κόντρα στη ροή οι “πράσινοι” βρήκαν το γκολ από μια στημένη φάση.

Κάπως έτσι, έφτασε τους 19 βαθμούς και διατηρείται στην προτελευταία θέση της κατάταξης, όντας στο -5 από τη ζώνη παραμονής στην κατηγορία. Χωρίς νίκη στα εννέα πιο πρόσφατα εντός του, με πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες. Την Πέμπτη, έγινε γνωστό ότι θα αντιμετωπίσει την ΑΕ Λεμεσού, στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Από τις κερκίδες θα δει το σημερινό παιχνίδι ο κόουτς Σεργίδης, καθώς είναι τιμωρημένος. Κανονικά θα δώσουν το παρόν οι Γκόρουπετς και Φαμπρίς Κα, που ήταν εκτός στο προηγούμενο, ενώ αγώνα δρόμου κάνει ο Ντουρμισάι, για να είναι διαθέσιμος στο επόμενο.

Ολυμπιακός Λευκωσίας Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια του.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Δόξας Κατωκοπιάς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό, για να αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα στο 56′ και να κάνει την ανατροπή στην πορεία με τους Τεχέρα (πεν. 60′), Γουαρίς (74′) και Φερέιρα (87′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ανόρθωση, μετά από δυο παιχνίδια, στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Στην πρεμιέρα των πλέι άουτ, η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς υποδέχθηκε τη Δόξα Κατωκοπιάς, της οποίας και επικράτησε με 3-1.

Απογοητευτική η εικόνα που είχε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς και στη συνέχεια είδε την αντίπαλο της να έχει μάλιστα και δυο δοκάρια. Εμφανώς αλλαγμένη προς το καλύτερο στο δεύτερο μέρος, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα σε πέναλτι με το οποίο προήλθε η ισοφάριση. Σταδιακά ανέβαζε όλο και περισσότερο την πίεση της και δικαιώθηκε, βρίσκοντας ακόμη δυο φορές δίχτυα.

Κάπως έτσι, είναι στους 36 βαθμούς και παραμένει στις πρώτες θέσεις σε αυτό το μίνι πρωτάθλημα για την αποφυγή του υποβιβασμού. Ηττήθηκε στις τέσσερις από τις έξι πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη από μια νίκη και ισοπαλία. Παρελθόν από το ρόστερ της Κυρίας αποτελούν οι Τζέισον Πάντσεον και Βαραζντάτ Χαρογιάν, τα συμβόλαια των οποίων διακόπηκαν και έμειναν ελεύθεροι.

Επέστρεψαν σε ρυθμό προπονήσεων οι Νεόφυτος Μιχαήλ και Ανδρέας Χρυσοστόμου, ωστόσο δεν είναι ακόμη σε θέση να αγωνιστούν, καθώς υστερούν σε αγωνιστική κατάσταση. Με απουσίες και πάλι η αποστολή της.