* 12η αγωνιστική

* Πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στο “Μπομπονέρα”

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Πατρονάτο. Ο Ροντρίγκες άνοιξε το σκορ στο 23’, ο Σόσα έκανε το 2-0 στο 40’ και ο Ασεβέδο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 80’.

Οικτρή η εικόνα της Μπόκα την Κυριακή στην Παρανά έχασε με κατεβασμένα χέρια από την ουραγό της συνολικής βαθμολογίας υποβιβασμού, επιβεβαιώνοντας ότι έχει πάρα πολλή δουλειά αν θέλει να διεκδικήσει το πρωτάθλημα.

Εκτός τόπου και χρόνου η άμυνά της και σε τακτικό και σε ατομικό επίπεδο, έγιναν πολλά λάθη, τα εκμεταλλεύτηκε για την πληγώσει δις στο transition η Πατρονάτο, η οποία έχασε το βασικό επιθετικό της δίδυμο μέχρι το 34’! Φλύαρη και ανούσια η κατοχή της Μπόκα στο δεύτερο ημίχρονο, δεν ανησύχησε τους γηπεδούχους, οι οποιοί έβαλαν και κερασάκι στην τούρτα της νίκης στις καθυστερήσεις.

Τρίτη σερί εκτός έδρας ήττα με τον Ιμπάρα στην τεχνική καθοδήγηση και αν συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς θα είναι αδιάφορη σε λίγες εβδομάδες, αφού έχει εξασφαλισμένο το Λιμπερταδόρες με την κατάκτηση του ανοιξιάτικου Κόπα ντε λα Λίγκα.

Νέες αλλαγές στα στόπερ, απέναντι στην Πλατένσε θα ξεκινήσει το δίδυμο Σαμπράνο – Ρονκάγλια (αντί του Ρόχο), το οποίο θα είναι το 13ο διαφορετικό της χρονιάς! Αλλαγή και στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Σάντες να παίρνει τη θέση του Φάμπρα. Παραμένει εκτός ο στόπερ Φιγκάλ, επιστρέφει ο φορ Μπενεντέτο.

Συνεχίζονται τα μεταγραφικά σενάρια και οι διαπραγματεύσεις, ολοένα και πιο κοντά στον στόπερ Φρίας της Ντεφένσα.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΠΛΑΤΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπαράκας.

Αντίδραση υπήρξε στην “καλαμάρ” μετά τη βαριά ήττα στη Βικτόρια, η κυριακάτικη εμφάνιση απέναντι στην Μπαράκας ήταν βελτιωμένη, όμως το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό.

Καλύτερη σε όλο το ματς η ομάδα του Ντε Φελίπε, ήλεγξε το ρυθμό στο πρώτο μέρος και δεν απειλήθηκε καθόλου. Αφού γλίτωσε σε τετ α τετ της Μπαράκας στο ξεκίνημα της επανάληψης, πίεσε, έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες στο τελευταίο κομμάτι, τις έβγαλε όλες ο αντίπαλος κίπερ.

Επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ο Σάρατε, όποια διαφωνία υπήρξε με τον κόουτς λύθηκε, αφού έβγαλε και όλο το παιχνίδι.

Δεν έχει ξεμπερδέψει ακόμη με τη μάχη της ουράς, παρότι στην LPF είναι πολύ ψηλά, με μόλις μία ήττα, η απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη στην συνολική βαθμολογία υποβιβασμού δεν είναι ασφαλείας.