* 3ος γύρος (φάση των 32) για το Carabao Cup.

* Νοκ άουτ παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

* No Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Άστον Βίλα μετρά 5 σερί νίκες επί της Έβερτον, ενώ είναι αήττητη στα 9 τελευταία μεταξύ τους (7-2-0).

* Στην Πρέμιερ Λιγκ (20/08): Άστον Βίλα – Έβερτον 4-0

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Τσέλσι. Στο 58ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκουστό της Τσέλσι και ο Γουότκινς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 73’.

Μετά από 90 χρόνια η Βίλα κέρδισε σε δύο συνεχόμενα παιχνίδια της στο Στάμφορντ Μπριτζ για να ξεχάσει το κάζο της Βαρσοβίας την περασμένη Πέμπτη.

Μοιρασμένο το παιχνίδι στο Λονδίνο, με καλά διαστήματα και ευκαιρίες εκατέρωθεν και τους “μπλε” ελαφρώς πιο επικίνδυνους μέχρι την αποβολή του 58ου λεπτού. Η ομάδα του Έμερι εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που δημιουργήθηκαν στην συνέχεια, με τον Γουότκινς να χτυπά στην κόντρα υπό δύσκολη γωνιά για να επιστρέψει στα γκολ μετά από ένα μήνα και 4 στείρα παιχνίδια.

Επιστρέφει για αγώνα στο Μπέρμιγχαμ μετά την ανατροπή επί της Κρίσταλ Πάλας (3-1) στις 16 του μηνός, με την οποία έφτασε τις 10 σερί νίκες μπρος στο κοινό της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης!

Δεν αλλάζει κάτι στο ιατρικό δελτίο, μακροχρόνιες οι απουσίες των Μινγκς (στόπερ), Μπουενδία (μέσος), παραμένουν εκτός κι οι Κάρλος (στόπερ), Ιροεγκμπούναμ (μέσος). Αμφίβολος ο Τραορέ (εξτρέμ).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/9 φετινά παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 8/9 τελευταία εντός έδρας

ΕΒΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) από την Μπρέντφορντ. Ο Ντουκουρέ (6’) άνοιξε το σκορ για την Έβερτον, ο Γιένσεν (28’) ισοφάρισε για την Μπρέντφορντ. Οι Ταρκόφσκι (67’) και Κάλβερτ-Λιούιν (71’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Σκόρπισαν τα σύννεφα πάνω από τον πάγκο του Ντάις με το σαββατιάτικο διπλό στο Λονδίνο που ήταν και η πρώτη νίκη των “ζαχαρωτών” στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Έβερτον επέστρεψε στις δημιουργικές εμφανίσεις, αλλά αυτή την φορά αξιοποίησε τις ευκαιρίες της (1.90 xGoals) για να περάσει από μία έδρα όπου μόνο οι Αρσεναλ και Νιουκάστλ κέρδισαν την περασμένη σεζόν.

Πήρε προβάδισμα σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ και ο σκόρερ Ντουκουρέ σημάδεψε το αντίπαλο δοκάρι λίγα λεπτά αργότερα. Μία λάθος απομάκρυνση ξεκίνησε την ισοφάριση της Μπρέντφορντ, η οποία όμως υστέρησε συνολικά στις εντάσεις που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν από μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία πριν την ανάπαυλα και η Έβερτον ανέκτησε προβάδισμα ξανά σε κόρνερ. Ο Κάλβερτ-Λιούιν άνοιξε λογαριασμό φέτος για το 1-3 σε μετάβαση μετά από κλέψιμο ψηλά.

Ο κόουτς Ντάις ζήτησε την ίδια επιθυμία και στο σημερινό παιχνίδι, ώστε να μην επαναληφθεί το αποτέλεσμα του πρωταθλήματος.

Δύσκολα θα προλάβουν το παιχνίδι οι μέσοι Χάρισον, Γκόμες, παραμένουν εκτός από το ξεκίνημα της σεζόν οι Κόουλμαν (δεξί μπακ), Άλι (μέσος).