*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Αμπερντίν-Χαρτς 2-0.

ΧΑΡΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σεντ Μίρεν με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο ΜακΚάι στο 29’.

Μέτρια εμφάνιση, αλλά με θετικό αποτέλεσμα για τη Χαρτς. Είχε την κατοχή της μπάλας σε πολύ υψηλά επίπεδα και κατάφερε να εκμεταλλευτεί μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ από το ημίωρο. Στην επανάληψη παρά την πίεση που δέχθηκε, κράτησε μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους, διατηρώντας την ανέπαφη.

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα θέλει να δώσει, έχοντας την ευκαιρία σήμερα να αυξήσει ακόμα περισσότερο την απόστασή της από τις χαμηλότερες θέσεις της εξάδας. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση από την επανέναρξη του πρωταθλήματος ως τώρα, έχοντας παραμείνει αήττητη, μετρώντας τέσσερις νίκες και έξι αγωνιστικές. Εντός έδρας έχει δείξει πολύ θετικά στοιχεία, όντας τρομερά αποτελεσματική στο επιθετικό της κομμάτι, ενώ στις τελευταίες δύο αναμετρήσεις της φάνηκε βελτιωμένη και αμυντικά, αφού κράτησε το μηδέν στην εστία της μετά από καιρό. Όλα δείχνουν πως η 3η θέση θα είναι δικιά της και τη φετινή χρονιά, παρά τα σκαμπανεβάσματα που είχε στην αρχή της σεζόν, αν και χρειάζεται ακόμα μερικά θετικά αποτελέσματα ώστε να πάρει απόσταση «ασφαλείας».

Χαρτς Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 πρόσφατα ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια.

ΑΜΠΕΡΝΤΙΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Ρέιντζερς με σκορ 1-1, στα πλαίσια των ημιτελικών του Λιγκ Καπ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μιόβσκι στο 41’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τζακ στο 61’. Την πρόκριση πανηγύρισε η Ρέιντζερς στην παράταση επικρατώντας με 1-0, με τον Ρούφι να είναι ο σκόρερ.

Πάλεψε η Αμπερντίν, αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του κυπέλλου. Παρά το γεγονός ότι μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να απειλήσει με αρκετές από τις ευκαιρίες της, παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα στο σκορ, η συνέχεια δεν ήταν με το μέρος της, αφού οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά στην επανάληψη και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, στέλνοντάς το στην παράταση. Εκεί είχε αριθμητικό μειονέκτημα, κάτι το οποίο έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βρουν γρήγορα το γκολ που τους χάρισε εν τέλη την πρόκριση στο τελικό.

Μια πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί προκειμένου να καταφέρει να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στο σημερινό παιχνίδι. Δεν είναι σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση, έχει πολλές αστάθειες, ειδικά αμυντικά, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ στις περισσότερες αναμετρήσεις της. Μεσοεπιθετικά είναι δημιουργική, αλλά της λείπει η αποτελεσματικότητα στη τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα είτε να μην βρίσκει δίχτυα, είτε να σκοράρει με το σταγονόμετρο, κάτι το οποίο δεν την βοηθάει καθόλου στο να αποσπάσει θετικά αποτελέσματα. Τραγική μέχρι στιγμής στις εξόδους της, «τρέχει» σερί ηττών στο πρωτάθλημα, την ώρα που σε καμία από τις τελευταίες οκτώ δεν κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της.