* 15η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τρομερά αποτελεσματική την Πέμπτη στον εντός έδρας αγώνα για το Λιγκ Καπ η Μποαβίστα, εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ανισορροπία της Μπράγκα, τη διέλυσε με 5-1 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπενφίκα τέλη Γενάρη.

“Καταστρώσαμε ένα πλάνο όλη την εβδομάδα, γνωρίζαμε ότι θα υποφέραμε, έπρεπε να κλέψουμε μπάλες και να χτυπήσουμε με γρήγορη μετάβαση. Οι παίκτες πίστεψαν στο πλάνο και θα βελτιώνονται παιχνίδι με παιχνίδι”, δήλωσε μετά την πρόκριση ο κόουτς Πετίτ.

Πρώτη νίκη με τον Πετίτ στον πάγκο και τι νίκη! Βελτιωμένη η εικόνα της με το νέο προπονητή και στα δύο τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, παρότι δεν πήρε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ήταν σοβαρή στο 1-1 με τη Μαρίτιμο, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις. Το προηγούμενο Σάββατο είχε μεγάλη ευκαιρία νωρίς στην έδρα της Σπόρτινγκ, την έχασε και στη συνέχεια αναμενόμενα υπέφερε για το τελικό 2-0.

Καλή η πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ, τώρα ψάχνει και την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά τον Αύγουστο! 0-6-5 το ρεκόρ της από το καλοκαίρι με αποτέλεσμα να έχει μπλέξει για τα καλά στις τελευταίες θέσεις.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (5-1) επί της Μπράγκα για το Λιγκ Καπ. Ο Σάουερ έκανε το 1-0 στο 2-0, οι Μούσα και Ενζί διαμόρφωσαν το 3-0 του ημιχρόνου μέσα σε ένα λεπτό (33’-34’). Ο Σάντος έγραψε το 4-0 στο 50’, η Μπράγκα έχασε πέναλτι στο 52’ με τον Όρτα, δευτερόλεπτα αργότερα μείωσε ο Μεδέιρος. Ο Σάουερ έκλεισε το δείκτη του σκόρ στο 64’.

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (δες το στο pamestoixima)

* Under 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΜΟΡΕΪΡΕΝΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ντεμπούτο… με το αριστερό έκανε στον πάγκο της Μορεϊρένσε ο Λίτο Βιντιγκάλ. Πικρό το αποτέλεσμα στο εντός έδρας παιχνίδι της προηγούμενης Κυριακής με την Πορτιμονένσε. Σε ματς δίχως φάσεις που πήγαινε σβηστά για “λευκή” ισοπαλία, έχασε στο φινάλε με άτυχο γκολ (κόντρα).

Παρέμεινε δίχως νίκη για 6ο παιχνίδι στο πρωτάθλημα (0-3-3) και πλέον είναι προτελευταία με μόλις 9 πόντους. Μία νίκη έχει πετύχει στην Primeira Liga, το 2-1 επί της Αρούκα στις 25 Σεπτεμβρίου. Εκτός έδρας δεν χαμογέλασε με ρεκόρ 0-3-3, στο τελευτάιο ταξίδι της έχασε στο Γκιμαράες από τη Βιτόρια με 2-1.

Συνεχίζει ωστόσο στο Κύπελλο, την Πέμπτη αγωνίζεται στην έδρα της Μάφρα (Β’ κατηγορία) για τη φάση των “16”.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Πορτιμονένσε. Δίχως μεγάλες φάσεις για 45 λεπτά, η Μορεϊρένσε έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ισορροπημένο και το δεύτερο μέρος, η Πορτιμονένσε πήρε τη νίκη με τυχερό τελείωμα του Μπόα Μόρτε.