15η αγωνιστική (Απερτούρα)

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΜΟΝΤΕΡΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Κλαμπ Αμέρικα, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο Ροντρίγκεζ στο 2’ και το 0-2 ο ίδιος στο 21’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Ζεντέγιας στο 33’. Οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Μέτσα στο 19’.

Τραγική εμφάνιση και βαριά ήττα για τη Μοντερέι. Μπήκε νωθρά και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, ενώ στη συνέχεια έμεινε και με παίκτη λιγότερο. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να βρουν χώρους, «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Αναγκασμένη να πάρει τη νίκη είναι σήμερα, προκειμένου να εξασφαλίσει πως θα παραμείνει στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και συνάμα θα δώσει το παρόν στα προημιτελικά των πλέι-οφ. Φιλοξενεί την ουραγό και αδιάφορη Νεκάξα, όμως δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να την υποτιμήσει, καθώς είναι πιθανό να της κάνει «ζημιά».

Μοντερέι Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΕΚΑΞΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Πούμας με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες πέτυχε ο Σαμούντιο στο 74’. Ο Βαλέρα δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους στο 13’.

Επέστρεψε στις νίκες με μια καλή εμφάνιση η Νεκάξα. Εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από νωρίς, πιέζοντας έντονα στη συνέχεια και βρίσκοντας εν τέλη δίχτυα στην επανάληψη.

Μια αντίστοιχη εμφάνιση θέλει ιδανικά να πραγματοποιήσει στο σημερινό παιχνίδι, αν και το έργο της δεν θα είναι σε καμία περίπτωση εύκολο. Αντιμετωπίζει ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και «καίγεται» ταυτόχρονα για τη νίκη, γι’ αυτό και αναμένεται να δεχθεί έντονη πίεση από την αρχή του ματς.