11η αγωνιστική

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 84ο λεπτό.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Λοριάν, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια νίκη και ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρις φιλοξενήθηκε από τη Ρεμς, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Λίγα πράγματα και από τις δυο πλευρές στο πρώτο ημίχρονο, αν και οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο. Η ίδια επέστρεψε πιο αποφασισμένη από τα αποδυτήρια και είχαν τρεις καλές στιγμές, τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά. Σταδιακά η Ρεμς πήρε μέτρα και έγινε πιο απαιτητική, για να βρει εν τέλει δίχτυα προς το φινάλε.

Παραμένει έτσι αρκετά χαμηλά στην κατάταξη, με μόλις δέκα βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια και στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη. Ηττήθηκε μια φορά στα πέντε εντός της, στα οποία είχε ακόμη από δυο νίκες και ισοπαλίες.

“Ξέρουμε πολύ καλά τι είδους ομάδα είναι η Λανς. Τα δυνατά τους σημεία βρίσκονται στην ένταση, στη δέσμευση, στην ικανότητα να έχουν μια πολύ ενωμένη ομάδα. Κάτι που προσπαθούμε να “χτίσουμε” και εμείς στην ομάδα μας, με την ψυχολογία μας να μην είναι και η καλύτερη δυνατή”, δήλωσε ο κόουτς Λε Μπρι.

Λοριάν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 επί της Ναντ, για το πρωτάθλημα. Τα τέρματα της σημείωσαν οι Σοτοκά (πεν. 27′, πεν. 72′), Μεδίνα (58′) και Ελ Αϊναουί (89′).

Από ένα αήττητο σερί πέντε αγώνων προέρχεται στο πρωτάθλημα η Λανς, στο οποίο και μετράει τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ υποδέχθηκε τη Ναντ, την οποία και συνέτριψε με 4-0.

Αν και με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δυσκολεύτηκε κάπως στο πρώτο ημίχρονο, αν και στα μέσα αυτού βρήκε δίχτυα από το σημείο του πέναλτι. Ακόμη μεγαλύτερες οι διαθέσεις και οι ορέξεις της μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, είχε επιθετικό μονόλογο. Και δικαιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο, πετυχαίνοντας ακόμη τρία τέρματα, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και τις δυο ισοπαλίες με Λιλ (1-1 εντός) και Χάβρη (0-0 εκτός), προσπαθώντας να καλύψει τη διαφορά μετά και το αρνητικό της ξεκίνημα. Πήρε ένα διπλό στις πέντε φετινές εξόδους της (1-1-3). Την ερχόμενη Τετάρτη (08/11), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αϊντχόφεν, για το Τσάμπιονς Λιγκ.

“Είναι μια ομάδα που μπορεί να είναι εξαιρετική στο κάθετο παιχνίδι, με τους παίκτες που διαθέτει και το στυλ παιχνιδιού της, ιδιαίτερα στις μεταβάσεις. Όπως εμείς, έτσι και αυτοί δεν έχουν ξεκινήσει όπως θα ήθελαν στη σεζόν, αλλά παραμένουν μια πολύ επικίνδυνη ομάδα, ικανή να δημιουργήσει προβλήματα σε κάθε αντίπαλο. Προφανώς είναι μια πολύ επικίνδυνη ομάδα και ακόμα πιο δύσκολη στην έδρα της”, δήλωσε ο κόουτς Εζ.