* 37η αγωνιστική.

* Μοναδική σεζόν που συναντήθηκαν πέρα από τη φετινή ήταν η περσινή. Αμφότερες πήραν εκτός έδρας νίκες, η Καρταχένα με 1-0, η Λεβάντε με 2-1.

* Στον πρώτο γύρο: Καρταχένα-Λεβάντε 0-1 (26/08).

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΛΕΒΑΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Ράσινγκ Σανταντέρ εκτός χωρίς σκορ. Παιχνίδι με πολλές φάσεις, πιο καθαρές της αντιπάλου, η ίδια είχε δύο δοκάρια.

Μετά από μεγάλο διάστημα εκτός έδρας δημιούργησε αρκετές σημαντικές ευκαιρίες, αλλά γκολ δεν κατάφερε να βρει. Τη νίκη πάντως την άξιζε περισσότερο η αντίπαλος,η οποία είχε ευκαιρίες, και περισσότερες, και πιο καθαρές.

Συνεχίζει να βρίσκεται στην ίδια κατάσταση εδώ και μήνες. Σε σημαντική απόσταση από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ, αλλά με μικρή διαφορά από πλευράς βαθμών. Το γεγονός αυτό της επιτρέπει να συνεχίζει να ελπίζει αλλά πλέον είναι περισσότερο από ποτέ απαραίτητη μια νίκη η οποία θα την κρατήσει σε τροχιά πρώτης εξάδας.

“Πρέπει να κοιτάξουμε μόνο το επόμενο παιχνίδι, όχι πιο μακριά από αυτό” υπογράμμισε ο κόουτς Μινιάμπρες που βλέπει την ομάδα του πολύ αγχωμένη, να δυσκολεύεται να σηκώσει το βάρος του στόχου της ανόδου. Παραμένει μοναδικός απών ο χαφ Αλγόβια.

Λεβάντε Στατιστικά

* Στα 8 τελευταία μετράει μόνο 1 ήττα, εντός από την Αμορεμπιέτα με 1-2.

* G/G & over 2,5 τα 3 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΑΡΤΑΧΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-0 την Οβιέδο εντός με δύο απανωτά γκολ στην επανάληψη από Άντι Ροντρίγκεθ (56’) και Ιθκιέρδο (59’). Από το 44’ η αντίπαλος αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του χαφ Χομεντσένκο.

Η αποβολή του Χομεντσένκο ήταν το κλειδί για τη νίκη. Στην επανάληψη βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με άλλη νοοτροπία και άλλη ψυχολογία, το “τελείωσε” μέσα σε λίγα λεπτά και στο τέλος πανηγύρισε ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα παραμονής.

Ασφαλώς και δεν ξεμπέρδεψε ακόμα από τον κίνδυνο, η απόστασή της από τη ζώνη του υποβιβασμού παραμένει μικρή, ασχέτως αν έχει αρκετές ομάδες πιο κάτω, να μεσολαβούν ως τη ζώνη του υποβιβασμού. Στη Βαλένθια ωστόσο δεν μπορεί να έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις, ο βαθμός απέναντι σε μια ομάδα που προσπαθεί να μπει στα πλέι οφ, κακό αποτέλεσμα δεν είναι.

“Χρειαζόμαστε ό,τι περισσότερο μπορούμε από κάθε παιχνίδι, ώστε να αποφύγουμε το άγχος και τη νευρικότητα τις τελευταίες αγωνιστικές” δήλωσε ο κόουτς Καλέρο. Επιστρέφουν ο πρώτος γκολκίπερ Λιθοαΐν και ο στόπερ Αλκαλά.