*Τελικός Nations League, θα διεξαχθεί στο Ρότερνταμ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Από δύο νίκες μετρούν οι δύο ομάδες μετά το 2012 σε μεγάλες διοργανώσεις, το πιο πρόσφατο μεταξύ τους ματς (στα προημιτελικά του Euro 2020) κρίθηκε στην παράταση (νίκησε η Ισπανία 5-3).

*Έρχονται από τέσσερα σερί μεταξύ τους Over 2.5, τα τρία ήταν G/G. Μαζί με την παράταση στο πιο πρόσφατο παιχνίδι, έχουν σημειωθεί 19 γκολ στα τελευταία τρία μεταξύ τους ματς!

*Η Κροατία επικράτησε στα τελευταία 6/7 ματς που οδηγήθηκαν στην παράταση!

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League

ΚΡΟΑΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 4-2 επί της Ολλανδίας στην παράταση στον ημιτελικό του Nations League. Ο Μάλεν το 1-0 στο 34’, το 1-1 έκανε ο Κράμαριτς με πέναλτι στο 55’, το 1-2 ήρθε απ’ τον Πάσαλιτς στο 72’. Ισοφάρισε στις καθυστερήσεις ο Λανγκ για την Ολλανδία. Στο 98’ ο Πέτκοβιτς το 2-3, το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Μόντριτς με πέναλτι στο 116’.

Η «χρυσή» γενιά της Κροατίας έκανε πάλι το θαύμα της και απόψε έχει την ευκαιρία να πάρει τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της! Είδε την Ολλανδία να προηγείται στον ημιτελικό της Τετάρτης, το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν το καλό της, αλλά μπήκε στο δεύτερο μέρος με όρεξη και περισσότερη ταχύτητα. Απείλησε με τον Κράμαριτς, ισοφάρισε με πέναλτι, βρήκε το 2-1 με τον Πάσαλιτς και κρατούσε τη νίκη μέχρι τις καθυστερήσεις. Εκεί υπέφερε απ’ την Ολλανδία και τελικά δέχτηκε την ισοφάριση, ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ήταν πολύ καλύτερη απ’ τον αντίπαλο, προηγήθηκε ξανά με ωραίο σουτ του Πέτκοβιτς και «κλείδωσε» την πρόκριση με δεύτερο πέναλτι στο 116’.

Έβγαλε χαρακτήρα σ’ ακόμη ένα μεγάλο παιχνίδι, μετά τη δεύτερη θέση στο Μουντιάλ του 2018 και την τρίτη θέση στο Μουντιάλ του 2022, σήμερα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ακόμη ένα τρόπαιο. Είναι ξεκάθαρα η κορυφαία «φουρνιά» του κροατικού ποδοσφαίρου, κάτι που επεσήμανε χθες και ο κόουτς Ντάλιτς: «Ξεπερνάμε διαρκώς τα όρια μας. Είναι ένα μεγάλο παιχνίδι, η Ισπανία είναι φοβερή ομάδα, οι πιθανότητες είναι 50-50. Έχουμε την εμπειρία να πάρουμε το τρόπαιο, όλοι έχουν πολύ μεγάλο κίνητρο».

Σε αγωνιστικό επίπεδο, δεν αλλάζει τίποτα αναφορικά με τους παίκτες που έχει διαθέσιμους ο Κροάτης προπονητής. Έχει πιθανότητες για την ενδεκάδα ο επιθετικός Πέτκοβιτς, που μπήκε και έκανε τη διαφορά στο ματς με την Ολλανδία. Ένας εκ των Βίντα ή Έρλιτς θα παίξει στόπερ στο πλευρό του Σούταλο.

ΚΡΟΑΤΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 στα 7/11 τελευταία παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*2-3 Goal στα τελευταία 5/7 παιχνίδια της ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 επί της Ιταλίας στον ημιτελικό του Nations League. Το 1-0 ο Γέρεμι στο 3’, ισοφάρισε ο Ιμόμπιλε στο 11’ με πέναλτι. Το 2-1 ήρθε απ’ τον Χοσέλου στο 88’.

Μπορεί να έχει γίνει δέκτης έντονης κριτικής, ωστόσο θα δώσει το «παρών» σ’ ακόμη ένα μεγάλο ραντεβού. Τα κατάφερε την Πέμπτη κόντρα στην Ιταλία, προηγήθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό έπειτα από λάθος της αντίπαλης άμυνας, ισοφαρίστηκε πολύ γρήγορα και στο 20’ στάθηκε τυχερή στο ακυρωθέν γκολ των «ατζούρι». Στο δεύτερο μέρος ήταν ανώτερη απ’ τον αντίπαλο, είχε μεγάλες φάσεις με Ρόδρι και Μοράτα, είδε τον γκολκίπερ Σιμόν να αποκρούει την κλασική ευκαιρία της Ιταλίας με τον Φρατέλι. Δικαιώθηκε για την επιμονή της στο φινάλε με το γκολ του Χοσέλου και πήρε την πρόκριση.

Συμμετέχει στον τελικό του Nations League για δεύτερη σερί φορά, το 2021 ηττήθηκε 1-2 απ’ τη Γαλλία. Τον Μάρτιο δέχτηκε έντονη κριτική μετά την εκτός έδρας ήττα 2-0 απ’ τη Σκωτία για τα προκριματικά του Euro, αλλά σήμερα έχει την ευκαιρία να διασκεδάσει τις εντυπώσεις με την κατάκτηση του Nations League. «Οι ομάδες είναι πολύ κοντά, είναι πολύ ισορροπημένος τελικός. Πρόκειται για δύο απ’ τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Όλα θα κριθούν στις λεπτομέρειες. Θέλουμε πολύ το τρόπαιο», είπε ο κόουτς Ντε Λα Φουέντε.

Αμφίβολος ο Ροδρίγο Μορένο, το πιθανότερο είναι ότι θα χάσει τη θέση του στην ενδεκάδα, με τον Ασένσιο βασικό υποψήφιο γι’ αυτήν. Ίσως δούμε τον Καρβαχάλ αντί του Νάβας στα δεξιά της άμυνας και τον Φαμπιάν Ρουίθ αντί του Μερίνο στη μεσαία γραμμή.