5η αγωνιστική

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο κύπελλο: Μιάλμπι – Βαστέρας 2-0

ΒΑΣΤΕΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μάλμε, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 82ο λεπτό.

Άποντη συνεχίζει η Βαστέρας, κατά την επιστροφή της στην κατηγορία, μετά από 27 χρόνια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κάλε Κάρλσον φιλοξενήθηκε από τη Μάλμε, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Ήταν αρκετά ανταγωνιστική, είχε κάποιες καλές στιγμές που δεν αξιοποίησε σωστά, ενώ έβαλε για αρκετή ώρα δύσκολα στους πρωταθλητές, παρότι λύγισε προς το φινάλε.

Τέταρτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, έχοντας προηγηθεί αυτές από ΑΪΚ (1-0 εκτός), Έλφσμποργκ (0-1 εντός) και Χάλμσταντ (0-1 εντός). Εξαιρετικά δύσκολη η σημερινή της αποστολή για να βγάλει αντίδραση, τη στιγμή που έχει ως στόχο και την παραμονή.

Βαστέρας Στατιστικά

*Under 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΜΙΑΛΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Γκάις, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 77′ και παρότι ισοφάρισε με τον Κίλεριχ στο 80′, τρία λεπτά μετά δέχθηκε και δεύτερο τέρμα.

Από την πρώτη φετινή της ήττα προέρχεται η Μιάλμπι. Για την ακρίβεια, την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντερς Τόρστενσον φιλοξενήθηκε από τη Γκάις, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Σε γενικές γραμμές το μεταξύ τους ήταν αρκετά ισορροπημένο από πλευράς ευκαιριών, με την ίδια να ισοφαρίζει άμεσα στο τέρμα που δέχθηκε, αλλά να μην είναι ικανή να αποσπάσει κάτι, τη στιγμή που όλα τα γκολ σημειώθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Παραμένει έτσι στους επτά βαθμούς μετά και τις τέσσερις πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, με ρεκόρ 2-2-1, ψάχνοντας αντίδραση σήμερα και το όποιο θετικό αποτέλεσμα.