*7η αγωνιστική

*Αήττητη η Αβαϊ στα τρία τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια σε αυτο το γήπεδο, με δύο νίκες μετά από μία ισοπαλία.

ΑΒΑΪ

Προηγούμενο ματς: Η Αβαϊ κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Σπορτ Ρεσίφε, αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο τέταρτο λεπτό, από γκολ του Ρουίζ. Αλλά στο 32’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο στο 64’ έγινε μεγαλύτερο. Και απέναντι σε εννιά παίκτες, σκόραρε δύο γκολ στις καθυστερήσεις, παίρνοντας τη νίκη, με τους Γκαρσέζ, Ζιν Λούκας.

Η Αβαϊ πέτυχε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Σπορτ Ρεσίφε, με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, με 1-2, εκμεταλλευόμενη βέβαια πλήρως την αποβολή δύο αντιπάλων παικτών!

Αυτή ήταν η τρίτη της συνεχόμενη νίκη, τέταρτο σερί παιχνίδι που δεν χάνει. Οι δύο εξ αυτών ήταν στα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της.

Και έχει το απόλυτο με τον νέο προπονητή, Τζιλμάρ Ντολ Πότζο, στον πάγκο, παρόλο που αντιμετωπίζει πολλά οικονομικά προβλήματα!

Η διοίκηση ψάχνει τρόπους να πληρώσει τους παίκτες, οι οποίοι σε πρώτη φάση κάνουν εμπάργκο στον Τύπο, ως μία μορφή διαμαρτυρίας.

Αβαϊ Στατιστικά

*6/11 G/G εντός έδρας

*7/11 over 2,5 εντός έδρας

ΓΚΟΪΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Γκοϊάς έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Κουιάμπα, με γκολ που δέχθηκε στο 80ο λεπτό από τον Μπρούνο Άλβες.

Η Γκοϊάς ηττήθηκε με 1-0 εκτός έδρας από την Κουιάμπα στον επαναληπτικό του κυπέλλου, αλλά αυτό το σκορ οδήγησε την αναμέτρηση στα πέναλτι, εκεί που κέρδισε με 1-3 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού!

Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από οκτώ αγώνες στους οποίους είχε πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Αλλά και μόλις η δεύτερη ήττα της φέτος μακριά από το γήπεδο της, έχοντας τέσσερις νίκες σε 11 αναμετρήσεις εκτός έδρας το 2024.

Και είναι μία από τις δύο αήττητες ομάδες του εθνικού πρωταθλήματος, γι’ αυτό είναι ψηλά από νωρίς, σε θέση που εξασφαλίζει άνοδο, στη δεύτερη, έχοντας την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας.