*24η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Παλμέιρας-Γκρέμιο 4-1

*Πέντε σερί νίκες για την Παλμέιρας στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, εφτά συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα, έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες.

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο έφερε 4-4 εκτός έδρας με την Κορίνθιανς, σε ένα παιχνίδι που το σκορ δείχνει πόσο συναρπαστικό ήταν! Προηγήθηκε 0-2 με δύο γκολ των Νέιθαν (21’), Κριστάλδο (27’). Αλλά δέχθηκε τρία γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (!), από πέναλτι του Φάμπιο Σάντος, και από τους Βερίσιμο, Γιούρι Αλμπέρτο. Προηγήθηκε εκ νέου με τέρματα των Έβερτον Γκαλντίνο (51’), Σουάρες (58’), αλλά ισοφαρίστηκε στο τελικό σκορ από τον Τζιουλάνο στο 67’.

Η Γκρέμιο συμμετείχε στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της χρονιάς για το πρωτάθλημα, αυτό με την Κορίνθιανς εκτός έδρας, το οποίο έληξε 4-4! Σε έναν αγώνα που προηγήθηκε 0-2, βρέθηκε να χάνει 3-2 με τρία γκολ σε λίγα λεπτά, πριν λήξει το ημίχρονο, προηγήθηκε ξανά με 3-4, αλλά τελικά δεν κράτησε το προβάδισμα.

Αυτό ήταν το δεύτερο σερί παιχνίδι που δεν κερδίζει, αλλά στο γήπεδό της έχει τρεις σερί νίκες, τέσσερις συνεχόμενες στο πρωτάθλημα, εκεί που διαθέτει μία από τις δυνατότερες έδρες της κατηγορίας, με εννιά νίκες σε 12 αγώνες, έχοντας χάσει μόνο από την πρωτοπόρο Μποταφόγκο.

Είναι και αυτή από τις ομάδες που δεν έχουν άλλο δρόμο διάκρισης στη σεζόν πέραν του εθνικού πρωταθλήματος, με την ομάδα να είναι στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, διεκδικώντας συμμετοχή στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, είτε απευθείας στους ομίλους, είτε στη χειρότερη περίπτωση μέσω προκριματικών. Δηλαδή θέλει να τερματίσει στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος, με ότι καλύτερο από εκεί και πέρα ως ευπρόσδεκτο.

Γκρέμιο Στατιστικά

*6/9 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*7/12 over 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

ΠΑΛΜΕΪΡΑΣ

Προηγούμενο ματς: Η Παλμέιρας κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Γκοϊάς, αν και χρειάστηκε να σκοράρει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπρένο Λόπες, έχοντας αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα μετά το 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Παλμέιρας χρειάστηκε πολλή υπομονή και επιμονή, αλλά τελικά κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Γκοϊάς με γκολ στις καθυστερήσεις. Αυτή ήταν η πέμπτη της νίκη στους οκτώ τελευταίους αγώνες που όχι απλά είναι αήττητη, δεν έχει δεχθεί καν γκολ! Δηλαδή αυτή τη στιγμή έχει απαραβίαστη την εστία της για 751 καθαρά αγωνιστικά λεπτά, χωρίς υπολογισμό των καθυστερήσεων!

Αλλά και μακριά από την έδρα της έχει τέσσερις νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια, με μόλις μία ήττα από την Φλουμινένσε.

Συνεχίζει στο Κόπα Λιμπερταδόρες που είναι στα ημιτελικά, ενώ στο εθνικό πρωτάθλημα έχει πλησιάσει στο -7 την πρωτοπόρο Μποταφόγκο, αν κερδίσει απόψε, θα αυξήσει ακόμη περισσότερο την πίεση στην πρωτοπόρο.