*Ημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι. Η νικήτρια θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή στο μεγάλο τελικό της Κυριακής (18/12, 17:00).

*Η Γαλλία παραμένει αήττητη με αντίπαλο το Μαρόκο: Και οι πέντε μεταξύ τους αναμετρήσεις είχαν χαρακτήρα φιλικού (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες). Στην πιο πρόσφατη οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (2-2) το Νοέμβριο 2007.

*Καμία ομάδα δεν έχει γνωρίσει την ήττα από δύο διαφορετικές αφρικανικές ομάδες στο ίδιο Παγκόσμιο Κύπελλο. Θυμίζουμε πως η Γαλλία ηττήθηκε με 1-0 από την Τυνησία στην 3η αγωνιστική των ομίλων.

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ

*Η Γαλλία θα δώσει το παρών για 7η φορά στην ιστορία της σε ημιτελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου: Γνώρισε τον αποκλεισμό στις τρεις πρώτες (1958, 1982, 1986) και πανηγύρισε την πρόκριση στις ισάριθμες επόμενες (1998, 2006, 2018).

*Το Μαρόκο παραμένει αήττητο στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις του στο Παγκόσμιο Κύπελλο (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες).

ΓΑΛΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 2-1 της Αγγλίας. Ο Τσουαμενί άνοιξε το σκορ στο 17′ με υπέροχο μακρινό σουτ, προτού ο Κέιν ισοφαρίσει για τα “τρία λιοντάρια” από την άσπρη βούλα (54′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Ζιρού στο 78′. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Κέιν αστόχησε σε πέναλτι στο 84′ για την Αγγλία.

Όλο και πιο κοντά στο όνειρο του back to back βρίσκεται η Γαλλία! Η εν ενεργεία πρωταθλήτρια κόσμου δυσκολεύτηκε σημαντικά, αλλά κατάφερε να προσπεράσει το εμπόδιο της Αγγλίας πανηγυρίζοντας τη νίκη με 2-1 στο μεταξύ τους σπουδαίο ευρωπαϊκό ντέρμπι πριν από τέσσερις μέρες. Οι “τρικολόρ” πήραν κεφάλι στο σκορ με έναν “κεραυνό” του Τσουαμενί αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Πίκφορντ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου δέχτηκαν πίεση από τους Άγγλους που αφού απείλησαν με σουτάρα του Μπέλινγκχαμ (47′), ισοφάρισαν από την άσπρη βούλα του πέναλτι λίγο αργότερα. Παράλληλα στο 70′ ο Γιορίς είδε την μπάλα να… γλείφει το δεξί κάθετο δοκάρι του μετά από κεφαλιά του Μαγκουάιρ. Με ένα δίλεπτο ξέσπασμα του ο Ζιρού αστόχησε από το ύψος του πέναλτι (77′) και έκανε το 2-1 με κεφαλιά στο 78′, μετά από ασίστ του κορυφαίου Γκριεζμάν.

Καθοριστική στιγμή του ντέρμπι το χαμένο πέναλτι του Κέιν στο 84′ που “σφράγισε” την πρόκριση για τη Γαλλία. Κορυφαίες εμφανίσεις, δίχως να σκοράρει μέχρι στιγμής, πραγματοποιεί ο Γκριεζμάν που εμπλέκεται σε οχτώ γκολ στις ισάριθμες τελευταίες συμμετοχές του ως βασικός στο Παγκόσμιο Κύπελλο (τρία γκολ, πέντε ασίστ).

“Η ομάδα μου δεν με εκπλήσσει, αλλά η μόνη αλήθεια που υπάρχει φαίνεται στο γήπεδο. Αυτή τη στιγμή είμαστε μόνο στα μισά, αλλά έχουμε κάνει ήδη μια καλή πορεία. Δεν υπάρχει κάποιο μυστικό, αλλά πρέπει να συνδυάσεις πολλά πράγματα”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ντεσάν.

Αμφίβολοι δίνονται Ουπαμεκανό και Ραμπιό για τον αποψινό ημιτελικό με το Μαρόκο. Οι δύο ποδοσφαιριστές ταλαιπωρούνται από ίωση που ενδέχεται να τους θέσει νοκ άουτ. Αν συμβεί αυτό τη θέση τους στην ενδεκάδα αναμένεται να καλύψουν οι Κονατέ και Φοφανά, αντίστοιχα.

ΓΑΛΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ντεσάν επικράτησε πανηγύρισε 13 νίκες σε 17 αναμετρήσεις Παγκοσμίου Κυπέλλου (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες).

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΑΡΟΚΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-0 της Πορτογαλίας. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Ελ-Νεσίρι στο 42′. Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε το Μαρόκο λόγω αποβολής του Σεντίρα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το δικό του Euro 2004 ζει το Μαρόκο στα γήπεδα του Κατάρ! Με την εστία του να έχει παραβιαστεί μόλις μία φορά σε πέντε αναμετρήσεις από το ξεκίνημα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 με… αυτογκόλ του Αγκέρδ, πήρε το προσωνύμιο “Ιβηροκτόνο” πετώντας στο καναβάτσο πρώτα την Ισπανία (στα πέναλτι) και πριν από τέσσερις μέρες την Πορτογαλία (1-0)!

Οι ποδοσφαιριστές του Ουαλίντ Ρεγκραγκί μπήκαν πιο κεφάτοι στην αναμέτρηση και πίεσαν για το γκολ που, τελικά, ήρθε με εντυπωσιακή κεφαλιά του Ελ-Νεσίρι λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Οι Αφρικανοί απειλήθηκαν κυρίως από τον Μπρούνο Φερνάντες: Πρώτα στο 45′ όταν το διαγώνιο σουτ του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Μπόνο κι έπειτα στο 64′ όταν η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από αυτό.

Στο 82′ ο Ζοάο Φέλιξ έπιασε τρομερό σουτ που πέταξε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης με υπερένταση, προτού αποκρούσει με διπλή προσπάθεια αυτό του Κριστιάνο Ρονάλντο. Τελευταία πηγή κινδύνου για το Μαρόκο η κεφαλιά του Πέπε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, με την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

“Είμαστε έτοιμοι να κάνουμε τα πάντα για να κερδίσουμε, ίσως είναι η μοναδική ευκαιρία μας να κατακτήσουμε το Μουντιάλ. Ελπίζω ότι η Γαλλία δεν θα μας σεβαστεί, αν το κάνει θα είναι δύσκολο για εμάς”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός του Μαρόκου.

Εξαιρετικά αφμίβολη δίνεται η συμμετοχή του αρχηγού Σαΐς, την ώρα που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου ο Μαζράουϊ θα πάρει κανονικά θέση βασικού στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής. Ερωτηματικό δίπλα από το όνομα του Αγκέρντ.

ΜΑΡΟΚΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Μόλις εννέα από τις 45 ευκαιρίες που δέχτηκε βρήκαν στόχο στην εν λόγω διοργάνωση (20%).

*Κράτησε το μηδέν στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Γαλλία – Μαρόκο στην Stoiximan

Μπες στο Match Center του Betarades.gr με τη LIVE Εξέλιξη του αγώνα Γαλλία – Μαρόκο