*18η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Βάπρους – Φλόρα 0-2

*Η Φλόρα κράτησε το μηδέν στα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΦΛΟΡΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (2-0) της Νόμε Κάλιου. Και τα δύο γκολ πέτυχε ο Ζένιοφ (7′, 60′).

Έχει ξεχάσει τι πάει να πει ήττα η Φλόρα στο πρωτάθλημα! Θα πρέπει να γυρίσουμε περίπου ένα χρόνο πίσω για να βρούμε την τελευταία που υπέστη στην έδρα της Κουρεσάρε (1-0) στις 14 Αυγούστου 2021. Στη συνέχεια σημείωσε 24 νίκες και έξι ισοπαλίες, στις 19 του μηνός προσπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Νόμε Κάλιου (2-0 εντός).

Στο πρώτο ημίχρονο γλίτωσε σε δύο περιπτώσεις που η αντίπαλός της είχε δοκάρι, μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Ζένιοφ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα φτάνοντας, παράλληλα, τα οχτώ γκολ σε 14 συμμετοχές. Η Φλόρα πανηγύρισε 34 νίκες στις ισάριθμες τελευταίες αναμετρήσεις με αντίπαλο την Βάπρους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΦΛΟΡΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΒΑΠΡΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (4-1) από τη Λεβάντια. Ο Μπεγκλαρισβίλι έκανε το 1-0 με πέναλτι στο 2′, απάντησε ο Βάλικ τέσσερα λεπτά αργότερα για τους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν οι Μπεγκλαρισβίλι (45′), Πέετσον (68′) και Πουτιντσάνιν (90+2′ πεν.)

Συγκεντρώνοντας μόλις επτά βαθμούς μετά από 16 αναμετρήσεις, η Βάπρους διατηρείται στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος και στο -5 από τη ζώνη ασφαλείας. Αγνοεί τη νίκη στις τέσσερις τελευταίες (0-1-3), στις 16 του μηνός υπέστη εντός προγράμματος ήττα στην έδρα της Λεβάντια (4-1).

Δεν υπάρχει λόγος για σχολιασμό της αναμέτρησης, καθώς οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο απειλητικοί σε όλη τη διάρκεια αυτής. Η Βάπρους γνώρισε 14 ήττες στις 15 τελευταίες εξόδους της στο πρωτάθλημα (μία νίκη): Δεν κατάφερε να σκοράρει στις οχτώ, δέχτηκε τουλάχιστον από τρία γκολ στις δέκα.