*Η Έουπεν επικράτησε και στα δυο τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Λέουβεν.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΕΟΥΠΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-1 από τη Σερκλ Μπριζ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 3-0 (25′, 30′, 39′), για να μειώσει πριν το ημίχρονο, με το πέναλτι του Πέτερς (44′). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, είδε την αντίπαλο της να χάνει πέναλτι στο 72ο λεπτό και να σκοράρει ακόμη δυο φορές στη συνέχεια (77′, 86′).

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη η Έουπεν, μετά και από το εντός 0-4 κόντρα στη Γάνδη. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μπερντ Στορκ φιλοξενήθηκε από τη Σερκλ Μπριζ, από την οποία και διασύρθηκε με 1-5. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να δείξει κάτι το αξιόλογο και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι αυτό. Μείωσε προσωρινά με πέναλτι σε 3-1.

Αυτή ήταν η πέμπτη της ήττα στις έξι τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και με εννέα μόλις βαθμούς, είναι στην προτελευταία θέση και στο +1 από τη Ζούλτε Βάρεγκεμ. Δεν πήρε βαθμό στα πέντε πιο πρόσφατα ματς που έδωσε στην έδρα της, στα οποία βρήκε δυο φορές δίχτυα. Εκτός μάχης παραμένουν μόνο οι τραυματίες Σιμπιρί Κεϊτά και Αμαντού Κεϊτά.

Έουπεν Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΕΟΥΒΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Γκενκ, για το πρωτάθλημα. Έχασε πέναλτι στο έβδομο λεπτό με τον Κιγινέ, για να δεχθεί το μοναδικό τέρμα στο 16′. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι από το 43′ και μετά.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Λέουβεν, μετά και το εντυπωσιακό διπλό επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ με 2-5. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μαρκ Μπράις υποδέχθηκε τη Γκενκ, από την οποία και ηττήθηκε με 0-1. Αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα καθώς έχασε πέναλτι στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε πίσω λίγο αργότερα. Πριν την ανάπαυλα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και παρότι είχε την επιθετική πρωτοβουλία, δεν κατάφερε να αποσπάσει κάτι καλύτερο.

Μοιράζεται έτσι την έκτη θέση με τη Γάνδη, έχοντας μείνει παράλληλα στο -11 από την κορυφή και τη Γκενκ. Παρέμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες είχε από δυο νίκες και ισοπαλίες. Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Βέλγος προπονητής δεν υπολογίζει από την αρχή της σεζόν τον τραυματία Σχράιφερς.