4η αγωνιστική

*Αήττητη η Ελσίνκι στα 23 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάκα, μετρώντας 20 νίκες και τρεις ισοπαλίες. Επικράτησε στα δέκα πιο πρόσφατα εξ αυτών.

*Over 2.5 τα 9/11 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΕΛΣΙΝΚΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ούλου, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με το πέναλτι του Ραντούλοβιτς στο 52′, για να δεχθεί την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στο 78′. Δυο λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Τοΐβιο.

Αήττητη παραμένει μετά από τέσσερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα η Ελσίνκι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τόνι Κόσκελα υποδέχθηκε την Ούλου, κόντρα στην οποία άφησε δυο βαθμούς, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Απογοήτευσε σε γενικές γραμμές με την εμφάνιση της, δεν άξιζε κάτι καλύτερο, ενώ παρότι προηγήθηκε με πέναλτι, δέχθηκε την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο. Πρώτη απώλεια, μετά τις τρεις νίκες που πανηγύρισε κόντρα σε Χόνκα (2-0 εντός) και Βάασα (0-1 εκτός, 4-0 εντός), φτάνοντας παράλληλα τους δέκα βαθμούς. Με δυο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Τοΐβιο, ξεκινώντας από σήμερα.

Ελσίνκι Στατιστικά

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Χόνκα, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Αουβίνεν στο 57ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε με πέναλτι.

Χωρίς νίκη παραμένει μετά από τα τρία πρώτα παιχνίδια της, η Χάκα. Στο πιο πρόσφατο εξ αυτών, η ομάδα του Τέεμου Ταΐνιο υποδέχθηκε τη Χόνκα, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη και δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες, παίρνοντας παράλληλα το προβάδισμα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, δεν ήταν ικανή να κρατήσει μέχρι τέλους, λυγίζοντας στο φινάλε. Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και από εκείνη με την Ούλου (2-2 εντός), έχοντας ξεκινήσει με ήττα από τη Σεϊναγιόεν (2-1 εκτός). Εκτός μάχης οι τραυματίες Μπουκασί, Γκμπε, Λεσκάνο και Μπαχ-Τραορέ.