*Δεύτερη αναμέτρηση για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση που το συνολικό σκορ είναι ισόπαλο, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, πήραν από μια νίκη εντός έδρας, η Λίβερπουλ προκρίθηκε χάρη στη διαφορά τερμάτων (3-1 συνολικό σκορ).

*Ο Ουνάι Έμερι έχει αντιμετωπίσει έξι φορές τη Λίβερπουλ με Σεβίλλη και Άρσεναλ, σ’ αυτά τα ματς σημειώθηκαν 28 γκολ (4.6 ανά παιχνίδι), τα πέντε ήταν G/G.

*Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στον τελικό στις 9/11 περιπτώσεις που έφτασε στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

*Μόλις μια φορά στην ιστορία των ημιτελικών του Τσάμπιονς Λιγκ έχει ανατραπεί εκτός έδρας ήττα με 2+ γκολ, το έκανε η Λίβερπουλ το 2019 κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

*Αήττητη η Βιγιαρεάλ σε εφτά εντός έδρας ματς στις νοκ-άουτ φάσεις του Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο κέρδισε μόλις τα δύο εξ αυτών (2-5-0). Σημειώθηκαν μόλις 10 γκολ σ’ αυτά τα εφτά παιχνίδια (1.4 ανά παιχνίδι).

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

*Στο πρώτο παιχνίδι (Λίβερπουλ – Βιγιαρεάλ 2-0): Πλήρης η κυριαρχία της Λίβερπουλ, προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Εστουπινιάν στο 53’, έκανε το 2-0 δύο λεπτά αργότερα με τον Μανέ. Δεν απειλήθηκε ούτε στο ελάχιστο απ’ τη Βιγιαρεάλ, θα μπορούσε να κερδίσει με πιο ευρύ σκορ με βάση την εικόνα του αγώνα.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Αλαβές. Το 1-0 ο Λαγουάρδια στο 4’, ο Εσκαλάντε στο 31’ έκανε το 2-0. Μείωσε ο Τσουκουέζε στο 47’.

Δεν ήταν σε θέση να κοιτάξει στα μάτια τη Λίβερπουλ, έχασε με 2-0 και πλέον το έργο της για πρόκριση στον τελικό έχει γίνει «βουνό». Στην ουσία δεν απείλησε ποτέ τον αντίπαλο, είχε ρόλο «κομπάρσου» στο χορτάρι του «Άνφιλντ» την προηγούμενη εβδομάδα. Η Λίβερπουλ είχε προβλήματα στην τελική ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ξεκίνησε με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος και πήρε ώθηση, ήλεγξε πλήρως την κατάσταση, δεν απειλήθηκε ποτέ απ’ τη Βιγιαρεάλ. Στο δεύτερο μέρος οι Ισπανοί είχαν μόλις 21% κατοχή μπάλας!

Ο Έμερι έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα στο ματς που ακολούθησε κόντρα στην Αλαβές για το ισπανικό πρωτάθλημα, είδε την ομάδα του να «πληρώνει» το τραγικό πρώτο ημίχρονο. Μπήκε πολύ άσχημα στο ματς, γενικά δεν είχε συγκέντρωση και ήταν ιδιαίτερα αναιμική στο ανασταλτικό κομμάτι, έχανε δίκαια. Η είσοδος του Λο Σέλσο στο δεύτερο μέρος άλλαξε την εικόνα της Βιγιαρεάλ, που μείωσε άμεσα και είχε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει έστω την ισοπαλία, την οποία άξιζε.

Επιστροφή στις ήττες για το «κίτρινο υποβρύχιο» μετά από τρεις αγωνιστικές (2-1-0), έχει ρεκόρ 2-1-2 στις τελευταίες πέντε, έμεινε στους 52 πόντους και καταλαμβάνει την έβδομη θέση, στο -4 απ’ την έκτη Σοσιεδάδ και στο -6 απ’ την πέμπτη Μπέτις. «Είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι που παίζουμε στα ημιτελικά. Στο γήπεδό της η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη, αλλά καταφέραμε να αμυνθούμε καλά για να μην της δώσουμε περισσότερους χώρους. Είμαστε έτοιμοι να παίξουμε το παιχνίδι μας. Πρέπει να κάνουμε το τέλειο ματς. Να τους προκαλέσουμε κάτι που κανείς δεν τους έχει κάνει στο παρελθόν», είπε χθες ο Έμερι.

Δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο ο Ντανζούμα κόντρα στην Αλαβές, είναι αμφίβολος και για το σημερινό ματς, η συμμετοχή του θα κριθεί μερικές ώρες πριν τη σέντρα. Πήραν ανάσες επίσης οι Αλμπιόλ, Κοκλέν και Ζ. Μορένο, που αναμένονται βασικοί, ξανά εκτός οι Α. Μορένο και Πίνο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 8/12 NG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 8/12 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 6/8 Under 2.5 στο Τσάμπιονς Λιγκ.

21+ |Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 1-0 επί Νιουκάστλ. Το γκολ ο Κεϊτά στο 19’. Κυρίαρχη η Λίβερπουλ, δεν απειλήθηκε σχεδόν ποτέ, στο δεύτερο μέρος θα μπορούσε να σκόραρει περισσότερες φορές.

Είναι σε εξαιρετική κατάσταση, πέρασε και απ’ την έδρα της Νιουκάστλ με πειστικό τρόπο το Σάββατο και παρέμεινε στο «κατόπι» της Μάντσεστερ Σίτι. Το τελικό 0-1 δε λέει όλη την αλήθεια για την εικόνα της αναμέτρησης, η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 20’ με τον Κεϊτά και στο πρώτο ημίχρονο δε ρόλαρε τρομερά στο επιθετικό κομμάτι, ωστόσο απειλήθηκε ελάχιστα. Στο δεύτερο 45λεπτο κυριάρχησε πλήρως, ουσιαστικά «απενεργοποίησε» τον αντίπαλο και έβγαζε τη μία φάση μετά την άλλη, θα μπορούσε να είχε κερδίσει με πιο ευρύ σκορ.

Ήταν η πέμπτη σερί νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις, πορεύεται αήττητη στις τελευταίες 15 αγωνιστικές (13-2-0), με 82 πόντους τη βρίσκουμε στη δεύτερη θέση και το -1 απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι. Οι κόκκινοι είναι αήττητοι στα τελευταία 23 ματς σε εγχώριο επίπεδο! Ήταν απόλυτο «αφεντικό» και εναντίον της Βιγιαρεάλ την περασμένη εβδομάδα, χαρακτηριστικό είναι ότι κατέγραψαν 22 επιθέσεις που ξεκίνησαν στα 40 μέτρα απ’ την αντίπαλη εστία, επίδοση ρεκόρ φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ και ρεκόρ επί εποχής Γιούργκεν Κλοπ στον πάγκο της Λίβερπουλ!

«Δεν κερδίσαμε τους αγώνες μένοντας χαμηλά και παίζοντας με αντεπιθέσεις. Προσπαθήσαμε να είμαστε ο εαυτός μας και το ίδιο πρέπει να κάνουμε και πάλι. Θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι να υποφέρουμε και να μείνουμε πίσω σε κάποιες στιγμές, αλλά όχι ως γενική προσέγγιση. Θα προσπαθήσουν να παίξουν σαφώς περισσότερο ποδόσφαιρο από όσο τους επιτρέψαμε στον πρώτο αγώνα», είπε ο Γερμανός προπονητής. Η ομάδα του μετρά 5/5 εκτός έδρας νίκες φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ με επιμέρους σκορ 15-5! Χωρίς αλλαγές η αποστολή, μοναδικός απών ο Φιρμίνο.