9η αγωνιστική

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που θα τεθούν αντιμέτωπες, μετά το Νοέμβριο του 2013.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Σάντβικεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (22′, 30′) και παρότι μείωσε με τον Μπιτίκι στο 46ο λεπτό, εν τέλει δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 68′.

Μακριά από τις επιτυχίες παρέμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι η Βάρμπεργκς, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροθ φιλοξενήθηκε από τη Σάντβικεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1. Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων και δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική, παρότι μείωσε προσωρινά σε 2-1.

Τρίτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες κόντρα σε Τρέλεμποργκ (0-1 εντός) και Έργκριτε (1-3 εντός), φτάνοντας τις έξι στις οκτώ πρώτες στροφές. Οπότε και παραμένει ουραγός, έχοντας συγκεντρώσει μόλις τέσσερις βαθμούς. Ηττήθηκε στα 3/4 εντός της, στα οποία είχε και μια νίκη 2-0 επί της Έστερσουντ. Συμπλήρωσαν κάρτες οι Έντλουντ και Κουρόκχιν.

Βάρμπεργκς Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΟΝΤΕΒΟΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπράγκε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 58ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 81′ με το πέναλτι του Αλ Χαμλάουι.

Για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, η Όντεβολντ δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, μετά και την ήττα 3-0 από την Έστερ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρίκαρντ Νίλσον υποδέχθηκε τη Μπράγκε, με την οποία έμειναν στο 1-1. Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω λίγο μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Δεν τα παράτησε όμως και κατάφερε να σώσει στο βαθμό προς το φινάλε, με πέναλτι.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει δώδεκα βαθμούς, όσους έχουν και οι Ντέγκερφορς, Τρέλεμποργκ και Σάντβικεν. Πανηγύρισε ένα διπλό στις τέσσερις φετινές εξόδους της (1-1-2). Δεν αναφέρθηκαν πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.