37η αγωνιστική

*Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκαν και τα 6/7 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Goal/Goal τα 5/7 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Κεβιγί – Βαλενσιέν 0-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τρουά, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 60′ με τον Βενεμά. Δεν ολοκληρώθηκε ποτέ, λόγω επεισοδίων.

Πολύ κοντά στο να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί της έφτασε η Βαλενσιέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αχμέντ Κανταρί φιλοξενήθηκε από την Τρουά, με το μεταξύ τους να μην ολοκληρώνεται ποτέ, καθώς οδηγήθηκε σε οριστική αναβολή και με το σκορ στο 1-1. Αιτία η συμπεριφορά των οπαδών της Τρουά, οι οποίοι εκτόξευσαν πυρσούς στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να διαμαρτυρηθούν για την εικόνα της ομάδος και τη διοίκησης.

Η κατάληψη του ματς θα κριθεί πλέον στα δικαστήρια, με την ομοσπονδία να συνεδριάζει σχετικά στις 22 του μηνός. Εδώ και καιρό πάντως, η Βαλενσιέν γνωρίζει ότι από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία, παραμένοντας στην τελευταία θέση της κατάταξης και με αρκετή διαφορά από τις πιο πάνω ομάδες. Στην τελευταία αγωνιστική (17/05), θα παίξει στην έδρα της Καέν.

Βαλενσιέν Στατιστικά

*Σκοράρει στα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΕΒΙΓΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Ντανκέρκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Κουλιμπαλί στο 24ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (52′, 69′).

Την ήττα υπέστη και πάλι η Κεβιγί, μετά από πέντε παιχνίδια στα οποία και είχε μια νίκη και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζαν Λουί Γκαρσιά υποδέχθηκε τη Ντανκέρκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Αν και ήταν αυτή που προηγήθηκε στα μέσα ενός ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου, στην πορεία έδωσε χώρους στην αντίπαλο της και το “πλήρωσε” με ανατροπή μετά την ανάπαυλα.

Μετά και από αυτό το νέο αρνητικό αποτέλεσμα, έχασε και μαθηματικά πλέον τις όποιες ελπίδες είχε για πιθανή παραμονή, οπότε και θα ακολουθήσει τις Κονκαρνό και Βαλενσιέν, στην τρίτη κατηγορία. Έμεινε αλώβητη στις επτά τελευταίες εξόδους της, μετρώντας κατά σειρά δυο νίκες και πέντε ισοπαλίες. Ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της υποδεχόμενη τη Σεντ Ετιέν (17/05).