35η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Σπόρτινγκ Χιχόν – Βαγιαδολίδ 1-1

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

Ήττα μετά από πολύ καιρό γνώρισε την περασμένη αγωνιστική η Βαγιαδολίδ, με 1-0 από την Ταραγόνα εκτός έδρας. Στην πρώτη «στραβή» η διοίκηση είχε ενημερώσει τον Λουίς Θέσαρ Σαμπέδο ότι θα αποτελέσει παρελθόν, όπως και έγινε, με τον Σέρχιο Γκονθάλεθ (πρώην Εσπανιόλ) να είναι ο αντικαταστάτης του. Κάτω του μετρίου η εμφάνισή της, κυρίως κινδύνεψε παρά απείλησε στο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της και να χάνει ευκαιρίες, δεν τα κατάφερε και σαν να μην έφθανε αυτό η αντίπαλος την έριξε στο καναβάτσο στο 89’ της συνάντησης (1-0).

Πρώτη ήττα για τη Βαγιαδολίδ μετά από πέντε αγωνιστικές αήττητη (2-3-0), έπεσε στην 11η θέση με 51 πόντους, στο -4 πλέον απ’ την «εξάδα» και τα πλέι οφ ανόδου. Επίσης διαθέτει τη δεύτερη παραγωγικότερη επίθεση με 53 γκολ ενεργητικό. Εντός έδρας μετράει απολογισμό δώδεκα νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες με 37-21 τέρματα, τα τέσσερα απ’ τα πέντε πιο πρόσφατα συνοδεύτηκαν από Goal/Goal. Εξέτισε ο Ολίβας (Αμυντικός, 26, 0), παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίας Ντέιβιντ (Αμυντικός, 24, 1), Κοτάν (Μέσος, 8, 0) και Ράμος (Επιθετικός, 5, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ταραγόνα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Βαγιαδολίδ – Σπορτινγκ Χιχόν παίζει στον Stoiximan

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΧΙΧΟΝ

Στην αντίπερα όχθη, η Σπόρτινγκ Χιχόν παρότι ζορίστηκε αρκετά, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Ρέους με 2-1 εντός έδρας. Συνάντησε πολλές δυσκολίες στο ξεκίνημα, από ένα σημείο και έπειτα ανέβασε την απόδοσή της, για να πάρει προβάδισμα στο 20’ (1-0), κάνοντας το 2-0 στο 31’ της συνάντησης. Κατέβασε αισθητά την ταχύτητα στην επανάληψη, δέχθηκε τη μείωση στο 50’ της συνάντησης (2-1) και λίγο έλειψε στο φινάλε να το… πληρώσει ακριβά με ισοφάριση.

Έβδομη σερί νίκη για τη Σπόρτινγκ Χιχόν μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν επί των Οσασούνα (2-0), Σεβίλλη Β’ (0-1), Κουλτουράλ Λεονέσα (4-0), Ουέσκα (0-2), Βαγιεκάνο (1-0) και Αλμερία (1-3), διεύρυνε το αήττητο σερί της στις εννιά αγωνιστικές, μετρώντας μια ήττα στις 11 πρόσφατες αναμετρήσεις της (9-1-1). Βρίσκεται στην κορυφή παρέα με τις Βαγιεκάνο στους 61 πόντους, θέτει πλέον σοβαρή υποψηφιότητα για την απευθείας άνοδο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν, καθώς είναι στο +2 απ’ την τρίτη Ουέσκα, ενώ έχει διαφορά οκτώ πόντων απ’ την έβδομη θέση, που δεν οδηγεί πουθενά. Μακριά από την έδρα της τρέχει ρεκόρ πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες με 19-19 τέρματα, στις τρεις πρόσφατες εξόδους της πήρε ισάριθμες νίκες. Εξέτισε ο Αλβάρεθ (Μέσος, 26, 2), παραμένει εκτός αποστολής ο Μιγκέλ Σάντος (Επιθετικός, 31, 16), νοκ άουτ οι Κιντέρο (Αμυντικός, 5, 0) και Χερνάν (Μέσος, 8, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για τη Χιχόν 2-1 επί της Ρέους.

Στατιστικό: Από δύο γκολ και πάνω πέτυχε η Χιχόν στα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.