* Το μεγάλο ντέρμπι της άλλοτε ευρύτερης επαρχίας Οστρομπόθνια.

* Στο Λιγκ Καπ: Βάασα-Σεϊναγιόεν 2-1 (27/01).

✅ Κλικ στα προγνωστικά στοιχήματος για να βρεις όλες τις προτάσεις της ημέρας!

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-1 εκτός τη Χάκα. Προηγήθηκε με 2-0 με τα γκολ των Χίτονεν (8’) και Πίτκανεν (18’), δέχτηκε το γκολ της μείωσης από τον Πατουλίδη (68’), στις καθυστερήσεις η αντίπαλος έμεινε με δέκα.

Νίκησε σε μια αρκετά δύσκολη έδρα κυρίως χάρη στην εμφάνιση που έκανε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο είχε λίγο πιο παθητικό ρόλο, αλλά κατάφερε και κράτησε τους βαθμούς της νίκης.

Με τέτοιο ξεκίνημα δείχνει ότι και φέτος είναι ικανή, όχι απλώς να τερματίσει στην πρώτη εξάδα, αλλά να διεκδικήσει και κάτι περισσότερο. Το γεγονός ότι υποδέχεται τη Σεϊναγιόεν, καθιστά ακόμα περισσότερο υποχρεωτική τη νίκη, και για λόγους γοήτρου.

Βάασα Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία μετράει 5 over 2,5, τα 4 με G/G.

* Τρέχει μίνι σερί με 2 νίκες εκτός έδρας, αμφότερες με το ίδιο σκορ (2-1).

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με 2-1 εντός την Ούλου. Προηγήθηκε με τον Πάανεν μόλις στο 10’, ισοφαρίστηκε από τον Ντάουσι (49’), πέτυχε δεύτερο γκολ με τον Χάνολα (56’).

Καλή εμφάνιση απέναντι σε μια Ούλου που προσπάθησε αλλά δεν ήταν ικανή να την κοντράρει. Μετά το 2-1 δεν ανησύχησε καν, η ίδια είχε τις ευκαιρίες για να σημειώσει γκολ.

Υποψήφια για την πρώτη εξάδα και φέτος, ασχέτως αν έχει αλλάξει ο προπονητής και σε μεγάλο βαθμό και το ρόστερ. Δυνατό κρας τεστ το συγκεκριμένο, σε ένα ντέρμπι εκτός έδρας, απέναντι σε μια ομάδα που έχει επίσης μεγάλες φιλοδοξίες.