37η αγωνιστική

*Αήττητη η Αζαξιό στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκρενόμπλ, έχοντας επικρατήσει στα 3/4.

*2-3 Goals τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Γκρενόμπλ – Αζαξιό 0-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από τη Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε από δυο τέρματα σε κάθε ημίχρονο (6′, 28′, πεν. 87′, 90’+1).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Αζαξιό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Πανταλονί φιλοξενήθηκε από τη Μπορντό, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-0. Πλήρως απογοητευτική η εμφάνιση της, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου και δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική προς την αντίπαλη εστία σε καμία περίπτωση. Σαν αποτέλεσμα, δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά.

Ουσιαστικά αδιάφορη σε αυτά τα παιχνίδια που έχουν απομείνει για το φινάλε της σεζόν, καθώς έχει εξασφαλίσει την παραμονή της και απέχει αρκετά από την πρώτη πεντάδα. Έμεινε αήττητη στα τρία πιο πρόσφατα εντός της, έχοντας δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την τελευταία αγωνιστική (17/05), θα παίξει στην έδρα της Ροντέ.

Αζαξιό Στατιστικά

*Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Κονκαρνό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 18ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα του Μπένετ (πεν. 41′, 43′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γκρενόμπλ, μετά από τις δυο διαδοχικές ήττες που υπέστη από Σεντ Ετιέν (0-2 εντός) και Βαλενσιέν (2-0 εκτός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λοράν Περλάντ υποδέχθηκε την Κονκαρνό, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Αν και βρέθηκε πίσω από νωρίς, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με δυο γκολ στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Ισορροπημένο το δεύτερο μέρος, με την ίδια να έχει κάποιες ακόμη καλές στιγμές, αλλά όχι κάποιο τρίτο τέρμα.

Παρά τη νίκη της αυτή, διατηρείται στα μέσα της κατάταξης και στο +2 από την αποψινή της αντίπαλο, χωρίς όμως να έχει ελπίδες για πιθανή συμμετοχή στα πλέι οφ. Ηττήθηκε στις 6/7 τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε παράλληλα και μια νίκη, κόντρα στην Ανεσί (0-1). Την τελευταία αγωνιστική (17/05), θα υποδεχθεί την Αμιάν.