*11η αγωνιστική του Κλαουσούρα.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στο Απερτούρα: Λεόν – Άτλας 4-2

ΑΤΛΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από την Ολίμπια, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με το πέναλτι του Φουρχ στο 15′, εν τέλει δέχθηκε ακόμη τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο (55′, πεν. 61′, 72′).

Με το χειρότερο δυνατό αποτέλεσμα επέστρεψε από την Ονδούρα, η Άτλας. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Μπέντζαμιν Μόρα φιλοξενήθηκε από την Ολίμπια, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 4-1. Ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, ισοφαρίζοντας μάλιστα προσωρινά σε 1-1, όμως στο δεύτερο παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων και δεν απέφυγε τα χειρότερα. Εξαιρετικά δύσκολη πλέον η αποστολή της στη ρεβάνς.

Εντός των συνόρων τώρα, εξακολουθεί να αγνοεί το τρίποντο εδώ και εννέα αγωνιστικές (0-6-3), μετά και το εκτός 1-1 με την Τιχουάνα. Γεγονός που τη διατηρεί εκτός της ζώνης των πλέι οφ μέχρι τώρα. Χωρίς νίκη και στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (0-3-2), στα τρία εκ των οποίων δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Μακροχρόνια τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζει.

Άτλας Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΕΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Τάουρο, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Το τέρμα του Μορένο στο 55ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από ένα αήττητο σερί έξι αγώνων προέρχεται η Λεόν, σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Νικολάς Λαρκαμόν φιλοξενήθηκε από την Τάουρο στον Παναμά, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ, της οποίας και επικράτησε με 0-1. Μπορεί να μην έπιασε το μέγιστο της απόδοσης της, ωστόσο αποδείχθηκε πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια και το τέρμα που σημείωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, της έδωσε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική της νίκη, μετά και από εκείνη επί της Ατλέτικο Σαν Λουίς (2-0 εντός), για το πρωτάθλημα. Διατηρείται έτσι στα μέσα της κατάταξης και εντός της ζώνης των πλέι οφ. Έμεινε αλώβητη και στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της (1-2-0), στις οποίες διατήρησε και ανέπαφη την εστία της. Εξέτισαν την τιμωρία τους οι Μπεγιόν και Φρίας, θα δώσουν και πάλι το παρόν. Τη δεύτερη αγωνιστική της τιμωρία τους εκτίει από την πλευρά ο ο κόουτς Λαρκαμόν.