*20η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: Λιντς – Άστον Βίλα 0-0.

*Αήττητη η Άστον Βίλα στα τελευταία τέσσερα ματς κόντρα στη Λιντς για την Πρέμιερ Λιγκ (2-2-0), δε δέχτηκε γκολ στα τρία!

*Η Λιντς ηττήθηκε μόλις σ’ ένα απ’ τα τελευταία έξι εκτός έδρας ματς εναντίον της Άστον Βίλα για την Πρέμιερ Λιγκ (3-2-1).

*Έχουν σημειωθεί 13 γκολ στα πρώτα 15 λεπτά των αγώνων της Άστον Βίλα στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, τα περισσότερα απ’ όλες τις ομάδες (6 υπέρ, 7 κατά).

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στη Στιβενέιτζ για το Κύπελλο την περασμένη εβδομάδα. Ο Σανσόν το 1-0 στο 33’, ισοφάρισε ο Ριντ με πέναλτι στο 88’, το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Κάμπελ. Με δέκα παίκτες απ’ το 85’ η Βίλα.

Ένα απ’ τα «θύματα» της προηγούμενης εβδομάδας ήταν η Άστον Βίλα, που υπέστη σοκαριστικό εντός έδρας αποκλεισμό στο Κύπελλο απ’ τη Στιβενέιτζ. Προηγήθηκε στο 33’ και έδειχνε να ελέγχει πλήρως την κατάσταση, παρότι παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές. Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να σκοράρει δεύτερη φορά, δεν το έκανε και στο δεύτερο μέρος δεν είχε τον ίδιο ρυθμό. Παρότι τίποτα δεν έδειχνε ικανό να της δημιουργήσει προβλήματα, μια φάση στο 85’ τα άλλαξε όλα. Ο Ντεντονκέρ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε, η Στιβενέιτζ ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις βρήκε δεύτερο γκολ, πανηγύρισε μια τεράστια πρόκριση! Πρόκειται, άλλωστε, για μια ομάδα της League Two!

Τεράστιο το σοκ για την Άστον Βίλα, που αποδοκιμάστηκε έντονα απ’ το κοινό της. Ερχόταν απ’ το εντός έδρας 1-1 με τη Γουλβς για την Πρέμιερ Λιγκ, ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Η Γουλβς ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, πήρε ψυχολογία απ’ την γκολάρα του Ποντένσε, είχε μεγάλη φάση με τον Νούνιες για το 0-2. Δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Στο δεύτερο μέρος η Βίλα ήταν πολύ πιο πιεστική, έψαξε μπάλες στην πλάτη της άμυνας της Γουλβς, που δεν είχε γρήγορες αντιδράσεις. Σε μια τέτοια φάση ήρθε το 1-1, στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες είχαν από μια μεγάλη ευκαιρία, το «τρίποντο» θα μπορούσε να έχει πάει προς οποιαδήποτε πλευρά.

Επιστροφή στις απώλειες για την ομάδα του Έμερι μετά το σπουδαίο εκτός έδρας 2-0 επί της Τότεναμ, μετρά ρεκόρ 3-1-1 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με 22 πόντους είναι 11η στη βαθμολογία, στο +7 απ’ την τελική τριάδα, στο -6 απ’ την εξάδα. Στο 3-1-2 το ρεκόρ της Βίλα στα τελευταία έξι εντός έδρας ματς, οι ήττες ήταν από Τσέλσι και Λίβερπουλ.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 8/10 Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 6/7 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΛΙΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στην Κάρντιφ για το Κύπελλο. Στο 24’ το 1-0 για την Κάρντιφ, που έκανε το 2-0 στο 31’! Μείωσε με τον Ροδρίγο η Λιντς στο 65’, το τελικό 2-2 έκανε ο Πέρκινς στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες απ’ το 80’ η Κάρντιφ, έχασε πέναλτι στο 81’ η Λιντς με τον Ροδρίγο.

«Σώθηκε» στο φινάλε την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην Κάρντιφ για το Κύπελλο, πήρε την ισοπαλία και θα παίξει δεύτερο ματς στην έδρα της. Κάκιστη στο πρώτο ημίχρονο, είχε αργές αντιδράσεις και φάνηκε να υποτιμά τον αντίπαλο, βρέθηκε να χάνει 0-2! Παντελώς διαφορετική η εικόνα της στο δεύτερο 45λεπτο, άσκησε ασφυκτική πίεση, είχε 20 τελικές προσπάθειες και χαμένο πέναλτι, στο φινάλε πήρε αυτό που άξιζε. Δεν έπαιξε με αλλαγές ο κόουτς Μαρτς, οι περισσότεροι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν είναι εκ των βασικών.

Ακόμη μια ισοπαλία για τη Λιντς, τρίτη σερί μετά το εκτός έδρας 0-0 με τη Νιουκάστλ και το εντός έδρας 2-2 με τη Γουέστ Χαμ για την Πρέμιερ Λιγκ. Κόντρα στην τελευταία, δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, απ’ το πουθενά ήρθε το 1-0 της Λιντς, όπως απ’ το πουθενά ισοφάρισε και η Γουέστ Χαμ λίγο πριν το φινάλε. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε ιδανικά με το ωραίο γκολ του Σκαμάκα, αλλά στη συνέχεια η Λιντς πίεσε αρκετά, ισοφάρισε με τον Ροδρίγο, είχε δύο μεγάλες φάσεις για την ανατροπή, ήταν η ομάδα που πλησίασε περισσότερο στη νίκη.

Δεύτερη σερί ισοπαλία για την ομάδα του Μαρτς, είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα 1-3 κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι. Μετρά ρεκόρ 2-2-2 στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, οι νίκες σημειώθηκαν κόντρα σε Λίβερπουλ (1-2 εκτός) και Μπόρνμουθ (4-3 εντός), οι ήττες από Τότεναμ (4-3 εκτός) και Μάντσεστερ Σίτι. Ανέβηκε στους 17 πόντους και είναι στο +2 απ’ την τελική τριάδα.