* Προημιτελικός

* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση & πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* No Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Μάντσεστερ Σίτι μετρά 9 σερί εντός έδρας νίκες επί της Νιουκάστλ με συνολικό σκορ 31-3!

* Στον 1ο γύρο (19/08): Μαν. Σίτι – Νιουκάστλ 1-0

* Στο 2ο γύρο (13/01): Νιουκάστλ – Μαν. Σίτι 2-3

* Στο Λιγκ Καπ (27/09): Νιουκάστλ – Μαν. Σίτι 1-0

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Λίβερπουλ. Ο Στόουνς (23’) άνοιξε το σκορ για την Σίτι και ο ΜακΆλιστερ με πέναλτι (50’) ισοφάρισε για τη Λίβερπουλ.

Συναρπαστική η μάχη τίτλου της περασμένης Κυριακής στο Άνφιλντ, με πολύ κόπο, δόση τύχης και διαιτητική εύνοια στάθηκε όρθια η πρωταθλήτρια και διατηρήθηκε στο -1 από την κορυφή, αλλά κυνηγώντας πλέον δύο αντιπάλους.

Καλύτερη στα σημεία στο πρώτο ημίχρονο η Σίτι, έβγαινε συχνά με καλές προϋποθέσεις στο transition, αλλά τελικά το προβάδισμα ήρθε με δουλεμένη κομπίνα σε κόρνερ. Περιόρισε τους κινδύνους για την εστία της μέχρι την ανάπαυλα, αλλά η λάθος backpass του, κατά τ’ άλλα θετικού, Ακέ προκάλεσε το πέναλτι της ισοφάρισης για να ακολουθήσει ένα άβολο 40λεπτο.

Σπάνια η εικόνα αστάθειας στη μεσαία γραμμή για την ομάδα του Γκουαρδιόλα, έχασε τον έλεγχο, επέτρεψε πολλές επικίνδυνες μεταβάσεις και γλίτωσε την ανατροπή χάρη στην αστοχία κυρίως του Ντίας. Μονίμως δεύτεροι στην μπάλα οι “πολίτες”, αποτύπωση της κατάστασης το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ντοκού στις καθυστερήσεις, το οποίο δεν τιμωρήθηκε με δεύτερο πέναλτι, ως όφειλε.

Διευρύνθηκε με ιδρώτα λοιπόν το αήττητο σερί (18-3-0) ανεξαρτήτως διοργάνωσης και παραμένει σε τροχιά επανάληψης ενός treble. Για να βρεθεί στα προημιτελικά του FA Cup απέκλεισε κατά σειρά τις Χάντερσφιλντ (5-0 εντός), Τότεναμ (0-1 εκτός) και Λούτον (2-6 εκτός).

“Από τότε που ανέλαβε ο Χάου είχαμε δύσκολα παιχνίδια απέναντί τους και δεν περιμένουμε κάτι διαφορετικό. Έχουμε μία μεγάλη ευκαιρία να βρεθούμε ξανά στο Γουέμπλεϊ και θέλουμε την υποστήριξη των οπαδών μας.” δήλωσε ο Γκουαρδιόλα, ο οποίος στο Etihad είναι αήττητος από το Νοέμβριο του 2022 με ρεκόρ 31-5-0!

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι οι Έντερσον (κίπερ), Ντε Μπρούινε (μέσος) δεν προλαβαίνουν το σημερινό παιχνίδι, μετά τα προβλήματα που αποκόμισαν στο Άνφιλντ, αλλά έδωσε καλές πιθανότητες να μπει στην αποστολή ο Γκρίλις (εξτρέμ) που έχασε τα τρία προηγούμενα ματς.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 8/12 τελευταία εντός έδρας

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Τσέλσι. Ο Τζάκσον (6’) άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι, ο Ίσακ (43’) ισοφάρισε για τη Νιουκάστλ. Οι Πάλμερ (57’), Μούντρικ (76’) έκαναν το 3-1 και ο Μέρφι (90’) μείωσε για το τελικό αποτέλεσμα.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για τις “καρακάξες”, στο λονδρέζικο ματς της Δευτέρας πλήρωσαν για ακόμη μία φορά τα ανασταλτικά τους προβλήματα με αποτέλεσμα να βρεθούν στη 10η θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Δίχως ισορροπία η ομάδα του Χάου στο Στάμφορντ Μπριτζ, αδρανής η άμυνα στο 1-0 της Τσέλσι. Έκλεισε καλά όμως το ημίχρονο, πρέσαρε ψηλά, από κλέψιμο και ασίστ του Γκιμαράες προέκυψε το “αλά Ανρί” πλασέ του Ίσακ για το 1-1. Οι “μπλε” βρήκαν όμως τους χώρους μεταξύ των γραμμών για το 2-1 και σε μετάβαση πέτυχαν το τρίτο γκολ. Αργά ήρθε η βολίδα του Μέρφι για να πάρει κάτι από το ματς η Νιουκάστλ.

Στο δρόμο για τα προημιτελικά του FA Cup πέτυχε τρεις εκτός έδρας προκρίσεις. Πήρε το ντέρμπι με την Σάντερλαντ (0-3), νίκησε τη Φούλαμ (0-2) και στον προηγούμενο γύρο χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μπλάκμπερν (1-1 κ.δ.).

“Θα πάμε να αρπάξουμε την ευκαιρία. Μπορούμε να το κάνουμε, δεν έχω καμία αμφιβολία γι αυτό. Προφανώς πρέπει να εφαρμόσουμε σωστά το πλάνο και πιθανώς να χρειαστούμε και λίγη τύχη.” δήλωσε κόουτς Χάου.

Επιπλέον, ενημέρωσε ότι θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή τον Γκόρντον (εξτρέμ) που χτύπησε τη Δευτέρα στο Λονδίνο, αλλά μπήκε στις τελευταίες προπονήσεις.

Παραμένουν εκτός οι Μπαρνς (εξτρέμ), Τρίπιερ (δεξί μπακ) που δεν αγωνίστηκαν στο τελευταίο, μακροχρόνιες οι απουσίες των Πόουπ (κίπερ), Ζοέλιντον (μέσος), Ουίλσον (φορ). Διαθέσιμος ξανά ο Χολ (αρ. μπακ) που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής ως δανεικός από την Τσέλσι,