*Στον πρώτο γύρο: Μονακό – Λανς 3-0

*Στο κύπελλο: Λανς – Μονακό 2-2 (πεν. 6-7)

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 στην παράταση από τη Φράιμπουργκ, για το Γιουρόπα Λιγκ. Παρότι πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Περέιρα ντα Κόστα (28′) και Βαχί (45’+2), στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (56′, 90’+2, 99′).

Τέλος έλαβε το ευρωπαϊκό ταξίδι της Λανς για τη φετινή σεζόν, με το χειρότερο τρόπο. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Φρανκ Εζ φιλοξενήθηκε από τη Φράιμπουργκ, στη ρεβάνς του εντός 0-0 για το Γιουρόπα Λιγκ, από την οποία και ηττήθηκε αυτή τη φορά με 3-2 στην παράταση.

Ούσα πιο απαιτητική μέχρι την ανάπαυλα, ευτύχησε να πάρει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της και στο 0-2. Στην πορεία έπαιξε πιο συντηρητικά, δέχθηκε πίεση και εν τέλει τη μείωση πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας. Ανέβηκε και πάλι, είχε ευκαιρίες για τρίτο τέρμα, τις οποίες δεν αξιοποίησε και το “πλήρωσε” με ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Το ματς πήγε στην παράταση, εκεί οι Γερμανοι ήταν καλύτεροι και ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

Στρέφει έτσι την προσοχή της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, εκεί όπου έρχεται από αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών (3-1-0), μετά και το εκτός 1-1 με τη Ρεμς. Συνεχίζει έτσι την προσπάθεια να ανέβει στην κατάταξη, για την ώρα είναι έκτη και στο -3 από την πρώτη τριάδα. Επικράτησε στα 5/6 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια ήττα 0-2 από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Παραμένουν εκτός μάχης οι τραυματίες Τζίμι Σαμπό, Μασαντιό Αϊνταρά και Ντεϊβέρ Μασάδο. Το παρών στην αποστολή δίνει και πάλι ο μέσος Σισουμπά.

Λανς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΟΝΑΚΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Τουλούζ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 41ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Ακλιούς στο 48′, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 70′.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Μονακό, μετά από τρία παιχνίδια, στα οποία και είχε μια νίκη και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Άντι Χούτερ υποδέχθηκε την Τουλούζ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Αρκετά μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με ευκαιρίες εκατέρωθεν και με την ίδια να έχει την κατοχή. Παρόλα αυτά, βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα. Αρκετά πιο απαιτητική με την επιστροφή από τα αποδυτήρια και ισοφάρισε γρήγορα, ενώ στην πορεία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις φάσεις που έβγαλε για να ολοκληρώσει την ανατροπή. Γεγονός που “πλήρωσε” με ένα δεύτερο τέρμα προς το φινάλε.

Μετά και από αυτή την αποτυχία της, μοιράζεται την τέταρτη θέση με τη Λιλ, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο, ενώ είναι και στο +2 από τη σημερινή της αντίπαλο. Αξίζει πάντως να σημειωθεί ότι παρέμεινε αλώβητη στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες μέτρησε τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

Εξέτισαν την τιμωρία τους και θα δώσουν και πάλι το παρών οι Μαγκασά, Γκολόβιν και Μπεν Γεντέρ, την ώρα που ο κόουτς Χούτερ θα στερηθεί τις υπηρεσίες οκτώ ποδοσφαιριστών. Ανάμεσα σε αυτούς και ο Τίλο Κέρερ, που συμπλήρωσε κάρτες.