*18η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Στον Α’ γύρο: Ηλιούπολη – Καλλιθέα 1-2

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Μόλις μία νίκη έχει η Ηλιούπολη στα πέντε τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (3-1-1).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ

Προηγούμενο ματς: Στο ντέρμπι κορυφής της προηγούμενης αγωνιστικής, έμεινε στο 0-0 απέναντι στα Χανιά εκτός έδρας.

Είχε την πολυτέλεια να ταξιδέψει στην Κρήτη για δύο αποτελέσματα και εν τέλει επέστρεψε στην βάση της, έχοντας πετύχει τον βασικό της στόχο, δηλαδή να μην ηττηθεί από έναν άμεσο ανταγωνιστή της. Δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας το παιχνίδι, «σούπα» το πρώτο ημίχρονο χωρίς φάσεις, ενώ στην επανάληψη οι δύο ομάδες είχαν από μια καλή στιγμή χωρίς να καταφέρουν να σκοράρουν. Έχει την ευκαιρία σήμερα να αποσπαστεί και από την Ηλιούπολη, την ίδια ώρα που τα Χανιά μείωσαν και πάλι στο -3.

Δεν ταλαιπωρείται από θέματα τραυματισμών, μοναδικοί απόντες οι Βλάχος και Περέιρα που δεν υπολογίζονται από τον Αλέκο Βοσνιάδη, καθώς και ο Ουές που μέχρι πρότινος είχε διεθνείς υποχρεώσεις.

Καλλιθέα Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε ακόμη μια μεγάλη νίκη, τούτη την φορά με 1-2 απέναντι στην Παναχαϊκή εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Άνοιξε το σκορ στο 26′ με τον Μάντιτς, αλλά ισοφαρίστηκε ένα λεπτό μετά (27′), Όλα έδειχναν ισοπαλία, ωστόσο ένα γκολ του Μπάρμπαρο στις καθυστερήσεις (90+3′), έδωσε την νίκη στην Ηλιούπολη.

Το να κερδίζει στις καθυστερήσεις είναι πλέον συνήθεια για την Ηλιούπολη, το έπραξε και απέναντι στην Παναχαϊκή, συνεχίζοντας έτσι την ξέφρενη πορεία πρωταθλητισμού που κάνει με τον Σούλη Παπαδόπουλο στον πάγκο της. Δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, αλλά στάθηκε για ακόμη μια φορά εξαιρετικά στο τακτικό κομμάτι, ενώ παράλληλα είχε και την τύχη με το μέρος της. Έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες, βρίσκεται στο -5 από την κορυφή. Έχει σήμερα μπροστά της ένα ματς «πρόκληση» και μια μεγάλη ευκαιρία.

Όπως συνηθίζει, δεν γνωστοποιεί ποτέ την αποστολή της πριν από τους αγώνες της. Δεδομένη η απουσία του μακροχρόνιου τραυματία Βοσνακίδη, πέραν τούτου δεν υπάρχει κάποια άλλη ενημέρωση.