5η Αγωνιστική

* No Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΜΠΡΑΓΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-6) επί της Αρούκα. Στο πρώτο λεπτό σκόραρε ο Μπανζά, στο τέταρτο ο Ρικάρντο Όρτα και στο 40’ με πέναλτι έκανε το 0-3. Ο Ολιβέιρα πέτυχε το τέταρτο γκολ στο 44’ και οι Κάστρο (67’), Λάινες (76’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Τρομακτική η Μπράγκα στην Αρούκα την Κυριακή, συνέχισε το επιθετικό της ντελίριο, φτάνοντας σε τέσσερα παιχνίδια τα 17 γκολ, που είναι μακράν η καλύτερη επίδοση στη λίγκα! Μόλις 22 δευτερόλεπτα χρειάστηκε για να ανοίξει το σκορ ο “καυτός” Μπανζά, που έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια και πριν συμπληρωθεί πεντάλεπτο είχε ουσιαστικά αγκαλιάσει την τρίτη διαδοχική της νίκη! Μάλιστα το 0-4 του ημιχρόνου έμοιαζε φτωχό για τις ευκαιρίες που δημιούργησε!

“Καταφέρνουμε να βγάζουμε την καθημερινή δουλειά μέσα στο γήπεδο και αυτό μας κάνει τρομερά περήφανους. Αλλά έχουμε περιθώρια βελτίωσης και γνωρίζουμε ότι δεν πρέπει να χάσουμε την συγκεντρωσή μας. Πρέπει να διατηρήσουμε την ίδια σοβαρότητα στη δουλειά μας.” δήλωσε ο κόουτς Ζόρζε μετά τη νέα πληθωρική νίκη.

Με δύο ακόμη μεταγραφικά χτυπήματα έκλεισε τον Αύγουστο, αγόρασε (1.5 εκ.) τον στόπερ Σαατσί από την Μπεσίκτας και πήρε δανεικό τον χαφ Ράτσιτς από τη Βαλένθια.

Μοναδική και σταθερή απουσία από την πρεμιέρα ο δεξιός μπακ Γκόμες.

Την Πέμπτη κάνει πρεμιέρα στον όμιλο του Europa League ταξιδεύοντας στη Σουηδία για να αντιμετωπίσει τη Μάλμε.

ΜΠΡΑΓΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα πέντε τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 7/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Κάζα Πία. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε από το 7ο λεπτό ο Κουνιμότο.

Δεύτερη σερί ήττα για την Γκιμαράες, η οποία επιβεβαιώνει ότι δεν έχει προσαρμοστεί ακόμη στις αρκετές αλλαγές του ρόστερ και φυσικά στην αλλαγή προπονητή μεσούσης της καλοκαιρινής προετοιμασίας.

Με ρυθμό το δευτεριάτικο παιχνίδι στο ξεκίνημά του, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ και προηγήθηκαν με γρήγορο transition. Ο κίπερ της Γκιμαράες έβγαλε κοντινή κεφαλιά πριν το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με οριακά ακυρωθέν γκολ των γηπεδούχων. Η Γκιμαράες απείλησε δις με repress κι από κόρνερ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από κει και πέρα είχε μία ανούσια, φλύαρη κατοχή και στη γενική εικόνα υπέστη δίκαιη ήττα.

“Κάναμε ένα κακό, αργό πρώτο ημίχρονο, δίχως ένταση, δίχως καλή κυκλοφορία. Δεν είχαμε αντίδραση όταν χάναμε την μπάλα και δώσαμε χώρους στον αντίπαλο. Στο δεύτερο μέρος ήμασταν βελτιωμένοι, αλλά μας έλειψε το γκολ. Η νίκη της Κάζα Πία είναι δίκαιη.” σχολίασε ο κόουτς Μορένο.

Νέα πρόσωπα στην ομάδα ο 23χρονος Σκωτσέζος εξτρέμ Τζόνστον, ο οποίος αποκτήθηκε με δανεισμό από την Σέλτικ και ο φορ Σαφίρα, που πέρσι έπαιζε στην Primeira Liga με τη φανέλα της Μπελενένσες. Πωλήθηκε εντέλει στην Ράγιο ο στόπερ Μουμίν (1.5 εκ. ευρώ).

Παραμένουν εκτός οι Μάγκα (δεξί μπακ), Φερνάντες (στόπερ) και Χάντελ (χαφ), νέο πρόβλημα ο φορ Αντρέ Σίλβα.