*2η αγωνιστική.

*Βόρειος όμιλος.

*Ο Απόλλων Λάρισας έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση 30 βαθμών από το τρέχον πρωτάθλημα!

*Πρώτη φορά τίθενται αντιμέτωπες στην ιστορία τους οι δύο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Ελλάδας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη συντριβή στην έδρα του Παναθηναϊκού Β με 5-2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να αναχαιτίσει τις επιθετικές διαθέσεις των γηπεδούχων, κάθε επίθεση των οποίων μύριζε..μπαρούτι. Έμεινε πίσω στο σκορ από το 20′ σε αντεπίθεση, έξι λεπτά μετά ήρθε και το δεύτερο γκολ, θα μπορούσε να δεχτεί άλλα τόσα μέχρι την ανάπαυλα. Στις αρχές του δευτέρου μέρους μείωσε (48′) χωρίς όμως να αλλάξει ουσιαστικά η εικόνα της αναμέτρησης. Δέχτηκε άλλα δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά (66′, 71′), μείωσε προσωρινά δύο λεπτά μετά, στις καθυστερήσεις όμως δέχτηκε και πέμπτο γκολ.

Όλα πηγαίνουν στραβά για την ομάδα του θεσσαλικού κάμπου, που πέρα των πολλών αγωνιστικών προβλημάτων, συνεχίζει να τιμωρείται από τις αρχές με αφαιρέσεις βαθμών που έχουν αγγίξει συνολικά τους 30 βαθμούς. Η διοίκηση προσπαθεί πάντως να καθησυχάσει τους παίκτες και να τους πείσει πως θα λυθούν τα προβλήματα. Τιμωρημένος ο αρχηγός/χαφ Χατζής (1/0), στο μοναδικό του φρέσκο πρόβλημα εν όψει Μακεδονικού.

Απόλλων Λάρισας Στατιστικά

*5/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια του έληξαν με goal/goal και Over 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος έληξαν με άσο στο πρώτο ημίχρονο

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Ονειρική η ιστορική του επάνοδος στις επαγγελματικές κατηγορίες, κέρδισε με 2-0 την Νίκη Βόλου εντός έδρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Εξαιρετικός στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, πέτυχε και τα δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι, ενώ στο ενδιάμεσο μία αποβολή αντιπάλου της έκανε πιο εύκολο το έργο του.

Μπορεί οι συγκυρίες να τον ευνόησαν και η αντίπαλος να έχει αρκετά παράπονα για την διαιτησία, ωστόσο αυτό που κρατά είναι η πρώτη του νίκη σε επαγγελματικό πρωτάθλημα μετά το 1990. Παράλληλα, έδειξε με το «καλημέρα» πως θα στηριχθεί σε μεγάλο βαθμό στην έδρα του προκειμένου να πετύχει τους στόχους που έχει θέσει φέτος, την παραμονή δηλαδή στην κατηγορία. Τον βολεύει να παίζει με την στάμπα του αουτσάιντερ, κάτι που δεν θα γίνει σήμερα, οπότε έχει ενδιαφέρον να δούμε τον τρόπο που θα προσεγγίσει το ματς. Θα χάσει όλη την χρονιά με σοβαρό τραυματισμό ο επιθετικός Μπουλάτοβιτς.