*22η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Αλμπιον Ρόβερς – Φόρφαρ 0-2, Φόρφαρ – Αλμπιον Ρόβερς 1-0

*Οι τέσσερις τελευταίοι μεταξύ τους αγώνες έχουν λήξει N/G μαζί με under 2,5

*H Αλμπιον Ρόβερς έχει να κερδίσει την Φόρφαρ από το 2017, όταν το πέτυχε με 0-2 εκτός έδρας. Από τότε έχουν παίξει εννιά φορές, έχοντας χάσει τις οκτώ, φέρνοντας μία ισοπαλία.

ΑΛΜΠΙΟΝ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Η Αλμπιον Ρόβερς διέλυσε με 0-4 εκτός έδρας την Στρανράερ, σε έναν αγώνα που ήταν κυρίαρχος και πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της. Προηγήθηκε με πέναλτι του Ρέιλι στο 45ο λεπτό, ενώ σκόραρε τρία τέρματα ακόμη στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου μέσα σε οκτώ λεπτά, με τους Μπέβαν (48’), Γουίλσον (54’), Ρέιλι (56’).

Η Αλμπιον Ρόβερς όχι απλά πέτυχε δεύτερη σερί νίκη, όχι μόνο ήταν μακριά από την έδρα της, ήρθε με το ίδιο επιβλητικό σκορ, με 0-4 (!), αυτή τη φορά απέναντι στην Στρανράερ, κάτι που συμβαίνει πρώτη φορά στην ιστορία της! Πάντως στην έδρα της έχασε τον πιο πρόσφατο αγώνα, με εφτά ήττες σε 13 παιχνίδια εκεί, έχοντας μόλις δύο νίκες στο συγκεκριμένο διάστημα.

Διατηρείται στην 9η του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία παραμονής, ξεφεύγοντας στο +3 από την  αλλά ισόβαθμη με την ομάδα που είναι ουραγός, στη μοναδική θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για παραμονή. Όμως δεν είναι και πολύ πίσω, μόλις στο -5 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο!

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Σον Φάγκαν και ο επιθετικός Ράιτ που είναι πάντως κοντά στην επιστροφή τους σε αγωνιστική δράση.

Αλμπιον Ρόβερς Στατιστικά

*Εχει 6/7 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει δύο σερί over 2,5

*Εχει 8/13 G/G εντός έδρας

*Εχει 7/13 over 2,5 εντός έδρας

ΦΟΡΦΑΡ

Προηγούμενο ματς: Η Φόρφαρ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Νταμπάρτον, εκμεταλλευόμενη το γεγονός πώς έπαιξε για περίπου 80 λεπτά με παίκτη περισσότερο, λόγω αποβολής αντιπάλου στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης! Βέβαια ζορίστηκε αρκετά, πριν ανοίξει το σκορ με τον Αρμουρ στο 58’, ενώ ο ίδιος παίκτης σκόραρε και δεύτερο γκολ με πέναλτι στο 67’, ενώ δέχθηκε ένα τέρμα από πέναλτι του Λαβ στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Φόρφαρ έχει να αγωνιστεί δύο εβδομάδες όταν και πήρε μεγάλη εντός έδρας νίκη επί της πρωτοπόρου Νταμπάρτον, με 2-1, αν και σημαντικό ρόλο σε αυτή την εξέλιξη έπαιξε η αποβολή αντίπαλου παίκτη σχετικά νωρίς στο παιχνίδι. Δείχνει να ανεβαίνει, αφού αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της, τέταρτη στα πέντε τελευταία παιχνίδια, με τις δύο να είναι στα πιο πρόσφατα μακριά από την έδρα της.

Το γεγονός πώς έχει να παίξει καιρό έχει αντίκτυπο και βαθμολογικά, καθώς βρέθηκε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά πάντα σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο. Και ξέφυγε στο +5 από την τελευταία που είναι και η μοναδική που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή. Όλα αυτά έχοντας ακόμη τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος.

Τραυματίας και απών είναι ο αμυντικός Γουάιτ.