4η αγωνιστική

*Ο επιτρεπόμενος αριθμός φιλάθλων αντιστοιχεί στο 33% της συνολικής χωρητικότητας του εκάστοτε γηπέδου

*Μετρούν 4/5 παιχνίδια με γκολ εκατέρωθεν, επίσημα και φιλικά, ανεξαρτήτως έδρας

Απόλλων Λεμεσού – Καρμιώτισσα στην Interwetten

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η ΑΕ Λεμεσού δε συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα ώστε να καταβάλει την αντίσταση της Ομόνοιας Ψευδά (5-0) στο πλαίσιο της α’ φάσης του Κυπέλλου. Πήρε μια άνετη νίκη με τέσσερα γκολ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ επέστρεψε στις επιτυχίες, έπειτα από την ήττα στο πρωτάθλημα, με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας. Το γκολ που έκρινε το νικητή επιτεύχθηκε με αυτογκόλ του Μάιντεβατς στο 85’. Από ένα δοκάρι στο δεύτερο μέρος η κάθε ομάδα. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ΑΕΛ στο νέο πρωτάθλημα.

Μετρά επίσης δύο νίκες με το ίδιο σκορ (2-1), κόντρα σε Ολυμπιακό Λευκωσίας και Νέα Σαλαμίνα. «Δεν έχω πρόβλημα να χάνω παιχνίδι όταν παίζουμε όπως το δεύτερο ημίχρονο. Δεν μπορούμε να έρθουμε εδώ και να μην έχουμε ευθύνη για να παίξουμε μπάλα. Μιλήσαμε στο ημίχρονο και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα ήταν όπως πρέπει. Αν θέλεις να κερδίσεις, πρέπει να σκοράρεις. Στο τέλος είναι δίκαιο», δήλωσε ο τεχνικός Κέρκεζ, μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός οι Αβραάμ και Μάιντεβατς λόγω τρυαματισμών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επιβλήθηκε με σκορ 5-0 της Ομόνοιας Ψευδά εντός έδρας, στο πλαίσιο του Κυπέλλου. Μόλις στο 2’ ο Μάιντεβατς και στο 7’ ο Σίτο Ριέρα έκαναν το 2-0, ενώ στο 24’ με πέναλτι και στο 31’ η ΑΕΛ διαμόρφωσε το 4-0 του ημιχρόνου. Ακόμα ένα γκολ σε δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους που έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

ΑΕ ΛΕΜΕΣΟΥ Στατιστικά

*4/5 ματς τελευταία με over 2.5 (δες το στην interwetten)

*2/3 ματς πρωταθλήματος με γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται γκολ σε 7/10 πρόσφατα ως γηπεδούχος

Παίξε Νόμιμα στην interwetten +21 (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Καρμιώτισσα είναι μία από τις ομάδες που έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις στο πρωτάθλημα, παρά το γεγονός ότι δεν έχει καταφέρει να γευτεί τη χαρά της νίκης. Δύο ισοπαλίες και μία ήττα ο απολογισμός. Κατάφερε παρ’ όλα αυτά να πάρει βαθμό από τον ΑΠΟΕΛ (2-2) εκτός έδρας και την ΑΕΚ Λάρνακας εντός (0-0), ενώ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ομόνοια (1-0) εκτός έδρας. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι που έδωσε είχε την ευκαιρία να… “ξεσπάσει” αφού επικράτησε με σκορ 4-0 της ΘΟΪ Λακατάμιας εντός έδρας, για το θεσμό του Κυπέλλου.

“Δεν έχω κανένα παράπονο από την προσπάθεια των παικτών μου. Στο πρώτο ημίχρονο σταθήκαμε σωστά, αντιμετωπίσαμε το πλάνο μας, όμως η τελική μας επιλογή και σε κάποια στημένα είχαμε λάθος χτυπήματα. Στο β’ μέρος δεχθήκαμε πίεση από την ΑΕΚ, όλοι γνωρίζουμε την ποιότητα της. Περάσαμε άλλο ένα δύσκολο εμπόδιο με βαθμολογικό όφελος”, ανέφερε μετά το ματς με την ΑΕΚ ο Χρύσης Μιχαήλ. Σταθερά εκτός ο μέσος Κωνσταντίνου.

Προηγούμενο παιχνίδι: Νίκησε με σκορ 4-0 τη ΘΟΪ Λακατάμιας εντός έδρας, για το θεσμό του Κυπέλλου. Σκόραρε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Στο 23’ ο Μπαργκάν και στο 38’ ο Φράνγκος έκαναν το 2-0, ενώ τα γκολ στο δεύτερο μέρος σημειώθηκαν στο 47’ και το 57’.