Στο πρώτο παιχνίδι (Σαχτάρ Ντόνετσκ – Σεβίλλη 2-2, 18/04): Την περασμένη Πέμπτη οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο Λ’ βιβ (η Σαχτάρ δεν αγωνίζεται στη φυσική της έδρα), με τη Σεβίλλη να καταφέρνει να φύγει με το ισόπαλο 2-2. Οι Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν με τον Βιτόλο στο 6ο λεπτό, με τη Σαχτάρ να κάνει την προσωρινή ανατροπή πριν καν τη λήξη του πρώτου μέρους (23′ Μάρλος, 35′ Στεπανένκο). Ο Γκαμέιρο ισοφάρισε στο τελικό 2-2 με εύστοχο πέναλτι στο 82′.

* Ημιτελική φάση – Επαναληπτικός. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στη φάση των “16” του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ της σεζόν 2006/07. Στο ισόπαλο 2-2 έληξε το πρώτο ματς επί ισπανικού εδάφους, σκορ το οποίο παρατηρήθηκε και στον επαναληπτικό του Ντόνετσκ, στέλνοντας το ζευγάρι στην παράταση. Εκεί, η Σεβίλλη πέτυχε τη νίκη-πρόκριση με 2-3, με γκολ του Σεβαντόν στο 105′.

* Στο 1-1-0 το εντός έδρας σερί της Σεβίλλης απέναντι σε ουκρανικούς συλλόγους, στο 2-2-6 το εκτός έδρας σερί της Σαχτάρ απέναντι σε ισπανικούς συλλόγους.

* Με εκπρόσωπο της Ουκρανίας κοντραρίστηκε η Σεβίλλη στον περσινό τελικό της διοργάνωσης (νίκη 3-2 επί Ντνίπρο και κατάκτηση του τροπαίου), ενώ η Σαχτάρ έχει κοντραριστεί με την… Ισπανίδα Μπαρτσελόνα στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ του 2009 (ηττήθηκε με 1-0 στην παράταση).

ΣΕΒΙΛΛΗ

Με το σχετικό πλεονέκτημα που της προσδίδει το ισόπαλο 2-2 του πρώτου αγώνα, η Σεβίλλη θα επιδιώξει σήμερα το σφράγισμα της παρουσίας της στο φετινό τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, προκειμένου να έχει το δικαίωμα να διεκδικήσει την κατάκτηση της κούπας για τρίτη συνεχή σεζόν. Ένα κατόρθωμα, που έχει να παρατηρηθεί από τη μεγάλη Μπάγερν Μονάχου τη τριετίας 1974-1976, οπότε οι Βαυαροί κατέκτησαν τρία διαδοχικά Κύπελλα Πρωταθλητριών Ευρώπης. Ουσιαστικά οι Σεβιγιάνοι παίζουν σήμερα για δύο αποτελέσματα, καθώς προκρίνονται και με ισοπαλία με σκορ 0-0 ή 1-1.

Μπορεί η ομάδα του Έμερι να γνώρισε την ήττα στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της στη διοργάνωση (πήρε την πρόκριση στα πέναλτι επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο στα προημιτελικά), όμως είχε προηγηθεί μία εννιάδα εντός έδρας νικών σε επίπεδο Γιουρόπα Λιγκ. Στη φετινή έκδοση οι Μόλντε και Βασιλεία ηττήθηκαν αμφότερες με 3-0 στο “Πιθχουάν”. Παράλληλα, η Σεβίλλη κέρδισε με 1-0 τη Γιουβέντους για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ (από όπου υποβιβάστηκε στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ).

Κλειδωμένη έχει η Σεβίλλη την έξοδο στην Ευρώπη μέσω πρωταθλήματος, όντας αυτή τη στιγμή στην 7η θέση της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Βέβαια, διανύει περίοδο σαφούς “κοιλιάς” σε επίπεδο λίγκας, μετρώντας πέντε ήττες στις τελευταίες επτά αγωνιστικές (1-1-5). Θυμίζουμε, επίσης, ότι στις 22 Μαΐου θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Κυπέλλου Ισπανίας απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου ο Έμερι θέλησε να καταστήσει ξεκάθαρο ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει στην υπόθεση-πρόκριση: “Οι αντίπαλοί μας έχουν μία πολύ καλή ομάδα και έναν προπονητή πολύ πιο έμπειρο από μένα. Πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι να… υποφέρουμε. Κανείς δεν έχει πετύχει τίποτα χωρίς να υποφέρει. Τα πάντα επιτυγχάνονται μέσα από τον κόπο και με την προϋπόθεση ότι είναι ενωμένοι οι παίκτες με τον κόσμο”.

Μοναδικοί απόντες από το σημερινό ματς είναι ο μέσος Κρον-Ντέλι και ο εξτρέμ Ρέγες, με τον δεύτερο να προσβάλλεται από σκωληκοειδίτιδα. Κανονικά διαθέσιμοι τόσο ο κεντρικός αμυντικός Κολοτζιέτζακ όσο και ο αριστερός μπακ Τρεμουλίνα, όμως ο Έμερι λογικά θα διατηρήσει τον Εσκουδέρο στο αριστερό άκρο της άμυνας και τους Καρίσο-Ραμί ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Είσοδος στο αρχικό σχήμα για τον Κονοπλιάνκα, με τον Κόκε να μένει πιθανότατα εκτός ενδεκάδας.

Προηγούμενο ματς: Υπέστη την εκτός έδρας ήττα από την Εσπανιόλ με 1-0, δεχόμενη το γκολ στο 52ο λεπτό.

Στατιστικό: Νικηφόρα τα 9/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε επίπεδο Γιουρόπα Λιγκ.

Στοιχημάτισε τώρα στο Σεβίλλη – Σαχτάρ με 0% γκανιότα
Κλικ εδώ

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ, από την πλευρά της, συμμετέχει για πρώτη φορά στα ημιτελικά του θεσμού μετά τη σεζόν 2008/09, οπότε και κατέκτησε το τρόπαιο. Σίγουρα αποτελεί μία ομάδα με μεγάλη εμπειρία στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, κάτι που θα προσπαθήσει να εκμεταλλευθεί απόψε μέσα στο καυτό “Πιθχουάν”. Οι Ουκρανοί χρειάζονται τη νίκη για να σφραγίσουν το εισιτήριο του τελικού, καθώς σε περίπτωση ισοπαλίας το.. ευνοϊκό σκορ πρέπει να είναι από 3-3 και πάνω (σε ενδεχόμενο νέο 2-2 ο επαναληπτικός οδηγείται σε παράταση). Βέβαια, δεν ξεχνούν ότι στη μοναδική πρότερη συνάντηση με τη Σεβίλλη σε ευρωπαϊκή διοργάνωση (τη σεζόν 2006/07) αμφότερα τα ματς στην κανονική διάρκεια είχαν λήξει στο ισόπαλο 2-2.

Ανάλογη με αυτή της αντιπάλου της ήταν η φετινή ευρωπαϊκή πορεία της Σαχτάρ, καθώς αρχικά συμμετείχε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, από όπου υποβιβάστηκε στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ. Πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες συνθέτουν το αήττητο σερί στα επτά παιχνίδια της στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ, ενώ εκτός έδρας μετρά 3/3 νίκες (0-3 επί Σάλκε, 0-1 επί Άντερλεχτ, 1-2 επί Μπράγκα). Στο εγχώριο πρωτάθλημα, πλησίασε στο -4 από την πρωτοπόρο Ντιναμό Κιέβου (64-60) με το νικηφόρο 3-0 στο επεισοδιακό μεταξύ τους ματς της Κυριακής, με δύο αγωνιστικές να απομένουν για την ολοκλήρωσή του. Παράλληλα, συμμετέχει στα ημιτελικά του ουκρανικού Κυπέλλου (έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στο πρώτο ματς με την Ολεκσάντρια, εκτός έδρας).

“Το μεγαλύτερο λάθος μας στο πρώτο ματς είναι ότι επαναπαυτήκαμε στην επανάληψη, έχοντας το προβάδισμα με 2-1 του πρώτου ημιχρόνου. Η αυριανή ρεβάνς θα είναι περίπλοκη, καθώς οι αντίπαλοί μας είναι… σπεσιαλίστες στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Δεν πρόκειται να υιοθετήσω φουλ επιθετική φιλοσοφία. Θα δω πώς θα εξελιχθεί το παιχνίδι και ουσιαστικά τα πάντα θα εξαρτηθούν από τον τρόπο παιχνιδιού των γηπεδούχων”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο κόουτς Μίρτσεα Λουτσέσκου στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου.

Με 23μελή αποστολή ταξίδεψαν οι Ουκρανοί στην Ανδαλουσία, μοναδικοί σίγουροι απόντες ο αμυντικός Μάρσιο Ασεβέδο και ο μεσοεπιθετικός Φρεντ (τιμωρήθηκε τον περασμένο Δεκέμβριο με μονοετή αποχή από κάθε αθλητική διοργάνωση, έχοντας βρεθεί θετικός σε έλεγχο ντόπινγκ). Αμφίβολοι κρίνονται ο μέσος Ντεντίνιο και ο επιθετικός Γκλάντκι. Ο Λουτσέσκου πιθανότατα θα χρησιμοποιήσει το ίδιο αρχικό σχήμα με αυτό της περασμένης Πέμπτης.

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε την εντός έδρας νίκη επί της Ντιναμό Κιέβου με 3-0. Σκόρερ οι Εντουάρντο (33′ και 78′) και Ουέλιγκτον Νεμ (73′). Επεισοδιακό το ματς, με συμπλοκές παικτών στο 80ο λεπτό, που οδήγησαν σε τρεις αποβολές (Κούτσερ και Στεπανένκο για λογαριασμό της Σαχτάρ).

Στατιστικό για στοίχημα: Αήττητη στα επτά παιχνίδια της στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ (5-2-0).