*Στο Απερτούρα: Άτλας – Κρουζ Αζούλ 1-1

ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ

Το βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε να πάρει η Κρουζ Αζούλ μετά από μια δύσκολη “μάχη” στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Σάντος Λαγκούνα (2-2). Ο Άνχελ Μένα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους δυο λεπτά αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πρώτο μέρος, με τον Μάρτιν Ροντρίγκεζ να δίνει το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος. Ωστόσο, διατήρησε αυτό το προβάδισμα της για πολύ λίγο, με την Σάντος να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά αργότερα. Αγνοεί τη νίκη από την πρώτη αγωνιστική της σεζόν, με την ομάδα του Πάκο Χέμεθ να βρίσκεται στην 14η θέση της βαθμολογίας. Εξακολουθεί να έχει αναλογία ένα βαθμό ανά παιχνίδι, όμως αυτό δεν είναι αρκετό για να της εξασφαλίσει μια θέση στα πλέι οφ.

Μεσοβδόμαδα, η Κρουζ Αζούλ φιλοξενήθηκε από την Αλεμπρίθες ντε Οαξάκα για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου. Αν και αγωνιζόταν με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 68ο λεπτό και έπειτα, εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Με δυο βαθμούς μετά από τρία παιχνίδια, η Κρουζ Αζούλ είναι στην δεύτερη θέση μαζί με την Αλεμπρίθες ντε Οαξάκα, τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Κερετάρο.

Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Χοσέ ντε Χεσούς Κορόνα (ΤΕ 23/0), ο οποίος έπαιξε ως βασικός κόντρα στην Σάντος Λαγκούνα, την Κυριακή. Οι Φρανσίσκο Σίλβα (ΜΕ 17/3) και Κρίστιαν Εντουάρντο Χιμένεζ (ΜΕ 21/5) έχουν αναρρώσει και αυτοί πλήρως, με τον Ζούλιαν Βελάσκεζ (ΑΜ 17/0) να είναι αμφίβολος καθώς λόγω ίωσης δεν αγωνίστηκε στην αναμέτρηση της Κυριακής.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Αλεμπρίθες ντε Οαξάκα για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΑΤΛΑΣ

Απογοήτευσε με την εμφάνιση της η Άτλας στην εντός έδρας αναμέτρηση με την τοπική αντίπαλο, Γουαδαλαχάρα, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2 στο Clasico Tapatio, το Σάββατο. Η ομάδα του Χοσέ Κρουζ έκανε ένα πολύ κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι και δέχθηκε δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, πριν προσπαθήσει εν τέλει να φτάσει στην ισοφάριση, μετά και το τέρμα του Μάρτιν Μπαράγκαν στο 84ο λεπτό. Αυτή ήταν και η πρώτη εντός έδρας ήττα της Άτλας στο πρωτάθλημα εδώ και δέκα μήνες και παραμένει πλέον στην 12η θέση, δυο βαθμούς πίσω από την Βερακρούζ, που έχει την τελευταία θέση στα πλέι οφ. Δεν έχει καταφέρει να κερδίσει σε κανένα εκτός έδρας παιχνίδι από τον περασμένο Μάιο, όμως πρέπει να πάρει το μέγιστο των βαθμών κόντρα σε ομάδες όπως η Κρουζ Αζούλ, εάν θέλει να βρεθεί στα πλέι οφ.

Αμφίβολος παραμένει ο Χάινε Μπαρέιρο (ΜΕ 9/2), ο οποίος παρέμεινε για αρκετό καιρό εκτός δράσης λόγω τραυματισμού, ενώ ο Καντίντο Ραμίρεζ (ΜΕ 11/3) θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν με ρήξη χιαστού συνδέσμου. Εκτός για τις επόμενες δυο εβδομάδες θα παραμείνει ο τραυματίας Ράφαελ Μάρκεζ (ΑΜ 21/0). Εκτός είναι και ο τιμωρημένος Ντανιέλ Αρεόλα (ΑΜ 12/1), που αποβλήθηκε στο παιχνίδι με την Γουαδαλαχάρα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Γουαδαλαχάρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.